העליון קבע: אטינגר לא יצא לברית

שופטי העליון דחו את עתירתו של העצור המנהלי מאיר אטינגר, אשר ביקש לאפשר לו לצאת מהכלא לטקס ברית המילה של בנו.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה באדר ב תשע"ו

אטינגר בבית המשפט
אטינגר בבית המשפט
צילום: אלישוב הר שלום

שופטי בית המשפט העליון דחו בצהריים (שני) את ערעורו של העציר המנהלי מאיר אטינגר, על החלטת בית המשפט המחוזי לדחות את עתירתו המבקשת לאפשר לו להשתתף בברית המילה לבנו הבכור.

השופטים סולברג, פוגלמן וחיות אמרו כי נשקפת מאטינגר מסוכנות והסכימו רק להצעת שב"ס כי ניתן לערוך את ברית המילה בתוככי הכלא בהשתתפות 15 איש שיאושרו בידי שב"ס ויעברו בדיקות של סוהרים בכניסה למתקן.

להחלטה המלאה לחץ כאן

"שוכנענו כי נוכח עוצמת הסיכון הנשקפת מן המבקש והסיכון הנקודתי גם בהתייחס לאירוע, המשליכים גם על היקף ההיערכות הנגזר מכך, אין עילה למתן רשות ערעור במקרה דנן בהינתן העובדה כי בנסיבות העניין מתאפשר קיום טקס הברית באולם בית-הכנסת במתחם המבקרים של בית הסוהר בכפוף למגבלות שנקבעו, תוך מתן אפשרות לבני משפחה מקרבה ראשונה להשתתף בו באופן שיכבד את האירוע", נאמר בהחלטה.

"אין בידנו לקבוע כי החלטת המשיבים במקרה זה, על רקע כל האמור, חורגת מגדרו של מתחם הסבירות. הבקשה למתן רשות ערעור, נדחית אפוא", הוסיפו השופטים בהחלטה.

בני משפחתו של אטינגר הודיעו כבר אתמול כי לא יסכימו להשפלה, כלשונם, וציינו כי בני המשפחה המצומצמת של אטינגר ורעייתו מונים יותר מ-15 איש.

לאחר ששמע את עמדת השופטים, אחד מאחיו של אטינגר התפרץ לעבר השופטים וקרא, "אתם מנסים לחנך מחדש, בולשביקים!". מאבטחי בית המשפט הוציאו אותו מהמתחם.

עורכי הדין אריאל עטרי ואבינועם גואלמן, אשר יצגו היום את מאיר אטינגר בדיון בבג"ץ, מחו על הפסיקה, "מרשנו המוחזק כבר חודשים רבים ללא משפט בבית הסוהר, בחר בצדק לא להסכים לבקשת בית הסוהר לקיים את ברית המילה של בנו, כאילו היה זה התינוק אסיר. הבקשה לקיום הברית הוגשה לשב"ס לפני 8 ימים, והשימוש בטענת הקושי הלוגיסטי והזמן הקצר להתארגנות הביטחונית, היא שימוש לרעה בהליכי המשפטים, וקביעת עובדות בשטח".

לדברי עורכי הדין, "פסקי הדין וההחלטות הרבות שהוגשו כאסמכתא לעתירה מראים כי בימ"ש אפשר לאסירים שגזר דינם נקבע על ידי בית המשפט, כולל רוצחים ואנסים, לצאת מבית הכלא לצורך השתתפות ברית, בבריתה,  ואף בחתונה של העותרים. מצופה היה מבית המשפט לאפשר את המבוקש עם הגבלות ותנאים מחמירים, ולא לדחות את העתירה, רק בשל חוסר הרצון של שב"ס לאפשר זאת".

מנכ"ל ארגון חוננו שמואל (זנגי) מידד אמר בתגובה, "כל החומר הסודי הזה הוא הצגה ושקרים. רק לפני כ 3 חודשים שוחרר העצור המנהלי מרדכי מאייר כשהשב"כ מודה שהוא ישב לחינם במשך 5 חודשים על סמך "חומר סודי ומסוכנות". למה על כך איש אינו נותן את הדין? ישנם אינספור מעצרי שב"כ ו"חומרים סודיים" שמסתיימים בלא כלום וזה לא מפריע לשב"כ ולממונים עליו להמשיך להשתולל באלימות בלתי מרוסנת מול יהודים. למה? רק כי הם נראים וחושבים שונה מהם. באמצעות אותן הצגות ושקרים מבססים כעת מצב בו במדינת ישראל מונעים מאב את המצווה הכל כך בסיסית וחשובה למול את בנו. ללאחר כל זה איך אפשר להתפלא שאנשים לא נותנים בהם אמון".