בן דהן: מינוי דיינים המתמחים באימוץחזקי

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן השתתף הערב (ב') בפאנל על אימוץ ואומנה בכנס לשכת עורכי הדין באילת ופתח בביקורת על המערכת הממשלתית.

"קיים מענה לא ראוי עבור ילדים מאומצים והוא ניתן רק 20 או 30 שנים אחרי האימוץ. אף אחד במערכת הממשלתית לא שם את טובת הילד המאומץ כדבר החשוב ביותר העומד על סדר היום", אמר הרב ב דהן.

לאחר מכן הציע סגן השר לנקוט מדיניות של לכתחילה ולא של כיבוי שרפות, כלשונו, כפי שקורה כיום. "נושא האימוץ עולה במערכת הרבנית כאשר ילד מאומץ או ילדה מאומצת מגיעים להירשם לנישואין ויש לקבוע האם הוא או היא כשרים להינשא. 

"אבל אז כבר קשה לאתר מידע על הילד המאומץ. בית הדין יכול להזמין את תיק האימוץ, אך פעמים רבות עבר זמן רב מדאי מאז האימוץ ואין את מי לשאול. חשוב לציין שחלק ניכר מהילדים המאומצים אינם יודעים שהם ילדים מאומצים, ואלו שיודעים חלקם אינם חושפים שהם מאומצים כאשר הם מגיעים ללשכות הרישום לנישואין''. 

הרב בן דהן הציע, ''כדי לקבל את מירב המידע על הילד המאומץ וכדי ליצור מצב, בו אנו עוסקים במדיניות של לכתחילה ולא של בדיעבד, אני מציע שימונו מספר דיינים שיתמחו בתחום האימוץ. 
מיד לאחר שהילד אומץ וניתן לו אישור מבית המשפט, פקידות האימוץ תעבורנה כעותק מתיק האימוץ לבית הדין הרבני, שיוכלו בכלים העומדים לרשותם, לחקור בעניין הילד המאומץ ולהגיע למסקנה לגבי כשרותו של הילד לעניין נישואין.

''קביעתו של בית הדין תהווה חלק מתיק האימוץ וכאשר אותו ילד יתבגר וירצה להינשא, ייחסכו ממנו אי נעימויות, טרחה וכאב לב", דברי סגן השר.