גרעין בני עקיבא ערד יוצא לדרך

"אנחנו בעיצומו של אסון דמוגרפי, עד שבג"צ יאשר תכנון יישוב חדש בנגב יש חשש אמיתי שהעיר המקסימה הזאת תהפוך לבירת רוכבי הגמלים".

תגיות: ערד
ערוץ 7 , כ"ו באדר ב תשע"ו | עודכן: 09:41

גרעין בני עקיבא ערד
גרעין בני עקיבא ערד
צילום: עצמי

הכול התחיל לפני כשנתיים, הנהגת מחוז דרום של בני עקיבא בראשות רכז המחוז אליעד אברקי החליטה לאתר נקודת התיישבות משמעותית בנגב ולהקים בה יישוב חדש.

האזור שנבחר היה רכס הגבעות  בבקעת ערד. הגרסאות חלוקות מי בדיוק שינה את המסלול אך ממש ברגע האחרון החליטה הקבוצה לערוך את הסיור דווקא בעיר המזרחית בישראל, ערד.

מכאן הכל כבר היסטוריה, בערד מצאו החברים עיר מדהימה ביופייה שבולטת באיכות החיים ואיכות האנשים שבה. עיר שבניגוד לערי הפריפריה האחרות נבנתה בצורה מתוכננת ומוקפדת ונהנית עד היום מחינוך ושירותים ברמה גבוה לא פחות מהמרכז, אחוזי אבטלה נמוכים ואחוזי פשיעה אפסיים.

למרות כל זאת, הם מצאו עיר בשבר גדול, "בעשורים האחרונים החל בהדרגה זרם דק של עזיבת הצעירים את ערד, בשנים האחרונות הוא הפך לשיטפון, עכשיו ההורים של הצעירים האלה עוזבים" אומר דובי חלקיה, מנהל גרעין בני עקיבא בערד.

"אנחנו בעיצומו של אסון דמוגרפי, עד שבג"צ יאשר תכנון יישוב חדש בנגב יש חשש אמיתי שהעיר המקסימה הזאת תהפוך לבירת רוכבי הגמלים".

החבר'ה של אברקי חזרו הביתה עם הרבה חומר למחשבה, עד סוף אותה שנה הוכרז בכל פורום, מחב"ב ועד הנהלת התנועה שבני עקיבא מרימה את הדגל- ערד היא משימת ההתיישבות המרכזית. תנועת הבוגרים של בני עקיבא חברה למס' משפחות צעירות בערד, הוקם גרעין ראשוני והחלו הכנות ליצירת תשתית שתאפשר קליטה רחבה של משפחות. כיעד נבחרה שכונת נעורים בה שוכנות אולפנת ערד וקהילת הרשב"י, קהילה וותיקה ומיוחדת המשתוקקת לקלוט משפחות צעירות ולחדש ימיה כקדם.

פגישה עם הרב דרוקמן גרעין ערד

הגרעין החדש התקבל בחיבוק חם ע"י ראש העיר החדש, עו"ד ניסן בן חמו ולראשונה בתולדות ערד הוקמה מחלקה לתרבות תורנית בעירייה. המרכז לצעירים העמיד לרשות הגרעין את כל מערך המידע וההכוונה בנושאי תעסוקה, דיור והטבות למתיישבים חדשים. שיתוף פעולה פורה נבנה גם עם המוסדות הקיימים בערד, בית הספר המתחדש טללים, אולפנת ערד הוותיקה, בית המדרש הקהילתי, סניף בני עקיבא המקומי, המכינה ושלוחת הישיבה הגבוהה במצפה רמון הפועלות בעיר.

בימים אלו כבר מתארגנת קבוצת המשפחות שתעלה הקיץ להתיישב בערד. בשבת הבאה, שבת הגדול, מתקיימת שבת גיבוש והכרות עם הקהילה, "יש היענות מדהימה ב"ה אבל נשמח לחבק כל משפחה שתצטרף" מסכם דובי, "כל משפחה שמחפשת קהילה עם חיבור לעם ישראל ושמירה על ארץ ישראל ביחד עם חינוך מצוין ותנאי חיים מעולים - מוזמנת אלינו!"