''עצם הדיון מהווה פרס לטרור"

התכנית להסגת צה"ל מיריחו ורמאללה תוצג היום לראשונה בקבינט. כך ע"פ 'הארץ'. גורם מדיני שולל את הדברים: "לא יתקיים דיון כזה היום".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז באדר ב תשע"ו

''עצם הדיון מהווה פרס לטרור"-ערוץ 7
מה מתכננים? יעלון בפיקוד מרכז
צילום: אריאל חרמוני\ משרד הביטחון

שרי הקבינט יקבלו היום (רביעי) עדכון על התקדמות המו"מ בין נציגים ישראליים לנציגי הרשות הפלסטינית אודות הדרישה הפלסטינית להסיג את כוחות צה"ל מרמאללה ויריחו. כך על פי דיווח ב'הארץ'. גורם מדיני מכחיש את הדברים.

כזכור, לפני כשלושה שבועות דיווח העיתון 'הארץ' על קיומם של מגעים חשאיים בין גורמים צה"ליים לבין בכירים ברש"פ. זאת מבלי שהמהלכים הובאו לידיעת שרי הממשלה ואף לא לידיעת שרי הקבינט.

בעקבות הדיווחים הביעו השרים בנט ואלקין, החברים בקבינט המדיני ביטחוני, זעם על הסתרת המגעים מהם, ובתגובה ביקש ראש הממשלה נתניהו להרגיע והבהיר לשר אלקין כי מדובר במגעים שלא הבשילו לכדי מהלכים של ממש ולכן לא היה מקום לעדכן אודותם את השרים.

מדיווח המתפרסם הבוקר ב'הארץ' עולה כי היום, לראשונה מאז דווח על המגעים המדוברים, יקבלו השרים דיווח מפורט אודות המגעים המתנהלים ויתבקשו לחוות את דעתם עליהם.

גורם המעורה בהתנהלות שרי הקבינט אומר כי בפני השרים ניצבות שתי אפשרויות – האחת היא דחייתה מכל וכל של תכנית הנסיגה המוצעת ומדוברת וקביעה שעצם הדיון בה מהווה חריגה מהקווים האדומים המדיניים של הממשלה הנוכחית, והאפשרות השנייה היא דיון בכל פרט ופרט בתכנית המוצעת, בתגובות ההדדיות שעלו במהלך הדיונים וכיוצא באלה. האפשרות השנייה למעשה מעניקה לגיטימציה לעצם קיומם של המגעים מול גורמי הרש"פ.

"לטעמי עצם קיומם של מגעים בתקופה שכזו מהווה פרס לטרור", אומר גורם פוליטי עמו שוחחנו. "הרי כל רעיון הנסיגה המוצעת עולה בעקבות גל הטרור שאנחנו בעיצומו, ואם נסכים לנסיגה שכזו יהיה בכך יותר מאיתות למפגעים ולמפגעים פוטנציאליים שהטרור משתלם ועם לחץ טרוריסטי נוסף ניסוג מעוד ועוד שטח".

נזכיר כי הדרישה הפלסטינית היא כי בשלב ראשון תסיג ישראל את כוחותיה הצבאיים מרמאללה ומיריחו, וזאת בתמורה להמשך שיתוף הפעולה בין כוחות הביטחון של הרש"פ לצה"ל.

על פי הפרסומים הראשוניים אודות המגעים המדוברים, נוהלו השיחות על ידי מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי ואלוף פיקוד מרכז רוני נומה, בעוד הצד הפלסטיני מיוצג בידי השר לעניינים אזרחיים חוסיין א־שייח, ראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג' וראש הביטחון המסכל זיאד הב אל־ריח.

גורם מדיני אליו הובא דבר הדיווח ב'הארץ' מכחיש את הדברים וקובע כי "לא יתקיים דיון כזה היום". עוד הוסיף הגורם וקובע כי "צה"ל תמיד ישמור על האפשרות להיכנס ולהגיע לכל מקום על פי הצרכים הביטחוניות".

בעקבות הפרסומים על התקדמות המו"מ לצמצום פעילות צה"ל בשטחי A אומר הבוקר ראש מועצת אפרת שבגוש עציון, עודד רביבי, כי "המציאות הביטחונית ביהודה ושומרון מורכבת ומאתגרת. עלינו לסמוך על צה"ל שהוא פועל תוך דאגה לביטחון האזרחים ויש להשאיר את ההחלטות הביטחוניות של הצבא לפיקוח ראש הממשלה, שר הביטחון והקבינט הבטחוני".