טעות אסטרטגית של קצב

עו"ד אריאל עטרי טוען כי הנשיא לשעבר משה קצב לא נהג בחכמה כשטען בפני וועדת השחרורים כי למעשה הוא הקורבן בפרשה.

בני טוקר , כ"ז באדר ב תשע"ו

משה קצב
משה קצב
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

 

עו"ד אריאל עטרי מעריך שמשה קצב היה יכול להשתחרר מהר יותר, לו היה שומע לעצת עורכי דינו ומתנהג בחכמה מול ועדת השחרורים.
 

"ההחלטה של ועדת השחרורים הייתה צפויה. ועדת השחרורים לא משחררת אנשים שיושבים על עבירות מין או אלימות במשפחה כל עוד הם לא הודו או התחרטו. אני מסכים עם עורכי הדין, שהיה כאן עליהום ציבורי על קצב''.

לדבריו, בוועדת השחרורים האסיר לא יכול לדבר על סבל ועל כך הוא הקורבן בפרשה. "להשתמש בטרמינולוגיה שהוא רואה את עצמו כקרבן, זה הדבר האחרון שהוא היה צריך לעשות. זה לא חכם לעשות דבר כזה, ולא אתפלא אם לאור התנהלותו של מר קצב בעבר, הוא שוב לא אימץ את עצת עורכי דינו".

 

עו"ד עטרי לא משוכנע שערעור על ההחלטה במתכונת הנוכחית תועיל לו, "זו גישה נכונה לומר שזה לא צודק לחייב אדם להודות במה שהוא מאמין שהוא לא עשה, אבל זו גישה שגויה. בית המשפט העליון התייחס לסוגיה הזאת כבר בעבר, והצביע על הבעייתיות שנאשם יודה בעברה שהוא מכחיש, אבל מאז עברו הרבה דברים".

 

הוא מקווה שמעז יצא מתוק, והערעור של קצב ישנה את אופן ההליך של ועדת השחרורים, "ברור לחלוטין שאי ההודאה של קצב לא הייתה הסיבה היחידה שבגללה נדחתה בקשתו. העניין הוא שגם גורמי הטיפול בשירות בתי הסוהר מתנגדים לשחרור המקודם של קצב.

"אני בהחלט חושב שהגיע הזמן שאותם גורמי טיפול בשב"ס יהיה נתונים לביקורת, כשידוע שהגישה שלהם עוינת אסירים שהורשעו בעברות מין. לכן אני מקווה שמעז יצא מתוק ויתפתח מנגנון ביקורת גם על אותם גורמי טיפול. לדעתי בניגוד לנאמר על ידי אותם גורמים, הסיכוי שקצב ישוב ויפגע באותן נפגעות בעתיד, רחוק וקלוש".