ההתבטאות המדאיגה של סנדרס

המועמד הדמוקרטי שניצח את הילרי קלינטון בויסקונסין סבור שישראל הרגה במהלך "צוק איתן" למעלה מ-10,000 "חפים מפשע".

ידידיה בן אור , כ"ח באדר ב תשע"ו

ההתבטאות המדאיגה של סנדרס-ערוץ 7
ברני סנדרס
צילום: רויטרס

בארה"ב פורסם אמש (רביעי) ראיון שנערך עם המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, ברני סנדרס, אשר מדאיג מאוד את תומכי ישראל במפלגה הדמוקרטית.

בראיון, שנערך עבור העיתון "ניו יורק דיילי ניוז", נשאל סנדרס האם הוא תומך בפנייה פלסטינית נגד ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג השיב סנדרס בשלילה.

לאחר מכן נשאל סנדרס לסיבת ההתנגדות והשיב "למה אני לא תומך במיליון דברים בעולם? אני פשוט אומר את מה שאני מאמין בו. שמישהו יעזור לי פה כי אני לא זוכר את המספרים, אבל אני זוכר שיותר מ-10,000 בני אדם חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?".

כשהמראיין אמר לסנטור מוורמונט כי לטעמו נקב במספר גבוה מדי, סנדרס השיב: "אין לי את המספר המדויק, אבל אני חושב שזה יותר מ-10,000. לפי הבנתי, הרבה בתי מגורים שוטחו. בתי חולים, אני חושב, שהופצצו. אז כן, אני מאמין שישראל השתמשה בכוח ללא הבחנה".

הליגה למניעת השמצה בארצות הברית דרשה הלילה מסנדרס לחזור בו מדבריו. ג'ונתן גרינבלד, יו"ר הארגון היהודי, אמר הלילה כי "אפילו המספר הגבוה ביותר שהפיץ החמאס אחרי המלחמה לא מגיע לנתון כזה".

שלדון שורר, יו"ר המפלגה הדמוקרטית בישראל, שוחח הבוקר בגל"צ ואמר כי "זה מדאיג אותי. הוא בא ממדינה קטנה שמדיניות חוץ ומזרח תיכון זה לא חשוב בכלל. עכשיו, כשהוא רץ לנשיאות, הוא נמצא בבמה הרבה יותר גדולה. הוא צריך להיות יותר בקיא בדברים האלה. זו אחת הסיבות שאני אישית תומך יותר בקלינטון - היא מכירה את האיזור והיא חברה טובה לישראל. הוא מעוניין להיות ניטרלי".

"מצד אחד זה נכון לעשות דבר כזה, כי אם אתה נוטה יותר מדי לצד אחד אתה לא יכול להיות מתווך טוב", המשיך שורר, "העובדה היא שאנשים חפים מפשע כן מתו, השאלה מי אשם בזה היא אחרת. ברור שחמאס שמו אנשים כמגן ורצו שהם ימותו. הם שמו אותם במקומות מסוכנים דווקא כדי לקבל את הבכי".