ורשה: לזכר חסידי אומות העולם

במהלך הטקס העניקה עמותת "ממעמקים", מדליות הוקרה למספר פולנים ובני משפחותיהם שהצילו יהודים במהלך השואה.

ניסן צור , א' בניסן תשע"ו

אוושויץ
אוושויץ
צילום: פלאש 90

זמן קצר לאחר פריצתה של מלחמת העולם השנייה, החליטו בני הזוג יאן ואנטונינה ז'בינסקי, שהתגוררו בסמוך לגן החיות של ורשה אותו ניהל יאן, להעניק מחסה בוילה הגדולה שלהם לכמה יהודים שהתגוררו בקרבתם.

לאורך כל שנות השואה הם הסתירו בביתם כמעט 300 יהודים. בסוף השבוע התכנסו בגן החיות פוליטיקאים פולנים, שגרירי בריטניה וקנדה, וסר אריק פיקלס, השליח המיוחד של ממשלת בריטניה לנושא השואה, על מנת להעניק מדליות הוקרה ע"ש יאן ואנטונינה ז'בינסקי למספר פולנים שהצילו יהודים במהלך השואה.

ג'וני דניאלס, מייסד עמותת "ממעמקים" הפועלת לשימור זכרון השואה שארגנה את הטקס, אמר כי "זוהי חובתנו לכבד את הפולנים שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים בזמן השואה. אני מצדיע לכל אחד מהאנשים המדהימים האלו".

אחד ממקבלי מדליות ההוקרה היה רישארד ז'בינסקי, בנם של בני הזוג יאן ואנטונינה. בשנת 1943, כאשר היה בן שמונה בלבד, סייע ז'בינסקי להוריו להסתיר יהודים בתאים נטושים ששימשו בעלי חיים בעבר, וכן בביתם הגדול סמוך לגן החיות. הוא נאלץ להיעדר מהטקס עקב בעיות בריאות, אולם אחותו תרזה קיבלה את מדליית ההוקרה עבורו.

עוד חסידת אומות עולם שקרובי משפחתה קיבלו מדליית הוקרה לאחר מותה, היא נטליה בורקייביץ' אשר בשנת 1944 אימצה תינוקת יהודיה והצילה בכך את חייה. בנוסף קיבלו גם בני משפחת סקוצ'ילס מדליית הוקרה לאחר שהסתירו שישה יהודים בביתם.

יאן ואנטונינה ז'בינסקי קיבלו את תואר "חסידי אומות העולם" ממוזיאון "יד ושם" בירושלים בשנת 1965. שש שנים מאוחר יותר, בשנת 1971, נפטרה אנטונינה כאשר בעלה הלך לעולמו שלוש שנים מאוחר יותר.