סכסוך עבודה במפעל "טבע" בכפר סבא 

הרקע לסכסוך: צעדים חד-צדדיים הננקטים ע"י הנהלת המפעל, מיקור חוץ, העסקת עובדי קבלן ופגיעה בתנאי שכר העובדים.

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשע"ו

טבע
טבע
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ההסתדרות וועד העובדים במפעל טבע בכפר סבא הכריזו סכסוך עבודה.

המפעל בכפר סבא הוא האתר המרכזי של טבע בישראל, המעסיק כ-1,600 עובדים. מתבצעת בו פעילות נרחבת של מחקר ופיתוח לצד פעילות ייצור, בין היתר של תרופת הדגל של טבע - הקופקסון.

ברקע לסכסוך העבודה, מבוי סתום בהידברות מול ההנהלה על רקע כוונתה להנהיג מודל משמרות חדש שיש לו השלכות לגבי תנאי העבודה של העובדים, מבלי שהנושא הוסדר בהסכם קיבוצי.

עוד טוענים העובדים כי ההנהלה מוציאה עבודות ופעולות מידי עובדי המפעל לקבלני שירותים וכן מעסיקה עובדי קבלן בתחומי ליבת העיסוק במפעל, תוך פגיעה בעבודה המאורגנת.

עילות נוספות לסכסוך קשורות להדרה של נציגות העובדים מתהליכים הנוגעים לעובדים לרבות ניודים ושינויים בהגדרות תפקיד, וכן שינוי חד-צדדי בתנאי הכוננות, תוך פגיעה בשכר העובדים.

אלירן קוזליק, יו"ר ועד מפעל טבע בכפר סבא, אמר כי "לאחר שהנהלה יצאה במהלך חד-צדדי, ההסתדרות הכריזה לבקשתנו סכסוך עבודה. כולי תקווה שנצליח לפתור את הסוגיות בהידברות כפי שעשינו עד כה.

''אני קורא להנהלת החברה לחזור בה מהמהלכים החד-צדדיים ולשבת עמנו באופן מיידי למו"מ לפתרון המחלוקות על מנת למנוע צעדים שייפגעו בחברה, בעובדים ובעתידנו המשותף".

מחברת טבע נמסר בתגובה: "טבע הופתעה לקבל אתמול הודעה על הכרזת סכסוך עבודה בנושאים אשר לגביהם התקיימה במשך חודשים רבים הידברות ארוכה ושקופה. הסיבה האמיתית להכרזה על סכסוך העבודה עניינה יישום החלטה ניהולית לשינוי מודל משמרות, הליך שנועד להגדיל משמעותית את הפריון באתר ולהחזירו למסלול שיבטיח המשכיות עסקית ובטחון תעסוקתי לעובדים, והכל מבלי שייפגע שכרם של העובדים, וכפי שכבר נעשה באתרים אחרים בטבע בהבנה ובהסכמה. אנו נמשיך לקיים הידברות עם נציגות העובדים עד לפתרון המחלוקות לטובת החברה והעובדים".