מלך ירדן ישפץ את קבר ישו

מפולגים ביניהם לבין עצמם, ונרדפים על ידי המוסלמים - בכל זאת כנסיות ירושלים הצליחו להשיג סיוע מעבדאללה

הלל פנדל , ד' בניסן תשע"ו

אזור שער יפו
אזור שער יפו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מלך ירדן עבדאללה השני מתכנן לשקם, על חשבונו האישי, את אחד האתרים הקדושים ביותר לנצרות: כנסיית הקבר בירושלים. 

עבדאללה הוציא לאחרונה מקרומה, צו-חסד מלכותי, ברוח זו. מתחת לכנסייה נמצא קבר שנוצרים רבים מחשיבים כקברו של ישו.

מוקדם יותר החודש דווח כי הכנסיות היוונית- אורתודוקסית, הארמנית-אורתודוכסית, והקתולית תשלמנה כל אחת שליש מעלות העבודה, שאמורה להגיע לכ- 3.4 מיליון דולר. העבודה אמורה להתחיל בעוד מספר שבועות.

האתר, בן יותר ממאתיים שנה בצורתו הנוכחית, ייבנה לגמרי מחדש. לוחות השיש תוסרנה, האתר הצלבני מהמאה ה -12 יתוקן, והסדקים בסלע הקבר מתחת למבנה ימולאו.

ראש הפטריארכיה האורתודוכסית היוונית בירושלים, תיאופילוס השלישי, הודה למלך עבדאללה ושיבח מאד את נדיבותו. הפטריארך אמר, למשל, כי המלך "מאז ומתמיד היה, ויישאר, השומר הנאמן והאפוטרופוס של המקומות הקדושים הנוצרים ומוסלמים בירושלים".

תיאופילוס, שתוארו הרשמי הוא "פטריארך של ירושלים עיר הקודש ושל כל פלסטין וירדן" גם אמר כי עבדאללה "מגלם במעשים, ולא רק בדיבורים, החיים המשותפים של מוסלמים ונוצרים בכל רחבי העולם, ובמיוחד בארץ הקודש."

יתכן שמילים אלו מצטלצלות חלולות בקרב קהילות נוצריות רבות בארצות האסלאם, שם נוצרים נרדפים בצורה קשה. דוגמא אחת מני רבות: בפקיסטן בשבוע שעבר, מחבל מתאבד פוצץ את עצמו באמצע מיסת-פסחא, ונהרגו לפחות 70 בני אדם. פלג טליבאני לקח אחריות ואמר שמטרת הפיגוע היתה "להרוג נוצרים בפקיסטן שהתאספו בפארק לחגוג את הפסחא".

אתר נוצרי בשם  www.ChristianToday.com  מדווח כי למרות שהשיפוץ בירושלים יהיה מאתגר מבחינה טכנית, "אתגר גדול בהרבה היה עצם ההסכמה על הצורך בעבודה."  האחריות על הקבר מחולקת בין שש כנסיות מאז 1853. לקח להם 17 שנים של ויכוחים, שהסתיימו בשנת 1995, כדי להגיע להסכמה על צביעת קטע של הכיפה המרכזית של המבנה. עוד יותר מוזר הוא המקרה של סולם העץ הנשען על אחד החלונות החיצוניים של הכנסייה. הסולם לא הוזז ממקומו לפחות משנת 1757 מפני שהכנסיות השונות טרם הסכימו על ההסדרים להזזתו. מחלוקות אחדות הובילו גם לאלימות פיזית.

הכנסייה המדוברת ממוקמת במרכז הרובע הנוצרי בעיר העתיקה, לא רחוק משער יפו.