שמונה עשורים של מצוינות מוסיקלית

נשיא המדינה ורעייתו השתתפו בקונצרט חגיגי לרגל יום הולדתו ה-80 של המאסטרו זובין מהטה בהיכל התרבות בתל אביב.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' בניסן תשע"ו

שמונה עשורים של מצוינות מוסיקלית-ערוץ 7
ריבלין ומהטה
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה השתתפו הערב (שני) בקונצרט חגיגי לרגל יום הולדתו ה-80 של המאסטרו זובין מהטה, שהתקיים בהיכל התרבות בתל אביב.

במהלך הקונצרט, הראשון מבין שלושה קונצרטים חגיגיים שיתקיימו בניצוחו של המאסטרו מהטה, נוגנו היצירות "קרנבל" מאת דבוז'ק, קונצ'רטו לפסנתר מס' 2 מאת פרוקופייב ואילתורי ג'אז עם דניס מטסוייב.

הקונצרט נערך בהשתתפות הסולנים דניס מטסוייב וחטיה בוניאטישבילי.

"מגיל שתים עשרה היה לי מנוי לפילהרמונית", אמר הנשיא בראשית דבריו וסיפר כי הוא ואחותו היו הולכים יחד עם אמא שלהם להאזין לפילהרמונית בתורנות. "אני היום בן 76 וכבר 64 שנים מאזין לפילהרמונית. עבורי, חגה של הפילהרמונית הוא חגה של המדינה כולה.

"בשנה האחרונה, הפילהרמונית חוגגת יום הולדת 80", הוסיף ריבלין וציין את החפיפה בין חגיגות השמונים של מאסטרו זובין מהטה לאלו של התזמורת. "בעל גבורות נוסף הוא ידידי ורעי, מאסטרו זובין מהטה. המנהל המוסיקלי של התזמורת, בן גילה, מאהבה ואהובה, אהובנו, מי שמנצח על מיתרי הלב של כולנו, כמעט חמישה עשורים תמימים. מאסטרו מהטה והתזמורת הפילהרמונית הם זיווג מנצח".

ריבלין הוסיף כי מי שעובד עם זובין מהטה מספר על אדם גדול וצנוע, "אדם שמביט לכל אדם בעיניים, בלי התנשאות. איש שיחה מרתק שבקיא במניפת נושאים רחבה, כזה שהאל חנן אותו בזיכרון פנומנלי ובהבנה עמוקה של המציאות. מנצח שנושם עם הזמרים שלו. מנצח שהוא מחנך.

"אם נגן טעה הוא לעולם לא יכעס, אלא יוביל אותו לצליל הנכון. הקולגות שלו מספרים כמה סקרן המאסטרו, איזו יכולת אינטלקטואלית ורגשית יש לו לצד חוש הומור מפותח. לא זכיתי לעבוד איתו, אבל זכיתי להקשיב ליצירות עליהן ניצח".

הנשיא הודה בסוף דבריו למאסטרו מהטה ולתזמורת הפילהרמונית על שמונה עשורים של היסטוריה מוסיקלית, מצוינות מוסיקלית, ועשיה אמנותית באיכות בינלאומית שהציבה את ישראל בשורה הראשונה של המוסיקה העולמית.

"יש לנו תזמורת בלתי רגילה בארץ בלתי רגילה, עם מאסטרו בלתי רגיל. פילהרמונית נהדרת בארץ נפלאה. הניגון שאתם מנגנים כבר שמונים שנה אינו דבר של מה בכך. ללא כתב מינוי וללא אמנה- הפכה הפילהרמונית לשגרירה הנאמנה של העם היהודי ושל מדינת ישראל- בכל רחבי הגלובוס''.

ריבלין הוסיף, ''אני רוצה להודות לך פילהרמונית יקרה, ואני רוצה להודות לך, מאסטרו יקר, על השיר על הקצב ועל השקט שביניהם. יום הולדת שמח".