ח''כ יעל גרמן

חברות הכנסת יעל גרמן (יש עתיד) ויעל כהן-פארן (המחנה הציוני) פנו היום (שלישי) באמצעות משרד עורכי הדין קלעי, רוזן ושות' לשר הבריאות יעקב ליצמן בדרישה לביטול חובת הפלרת המים.

בפנייה שנשלחה גם ליועץ המשפטי לממשלה ולמנהל רשות המים טוענות הח"כיות כי "חובת ההפלרה פוגעת פגיעה בלתי מידתית בזכות לאוטונומיה ובזכות לבריאות נוכח התקנתן של התקנות בהעדר סמכות".

גרמן וכהן-פארן מבססות את טענתן, בין היתר, על כך שלשר הבריאות אין כל סמכות בחוק לקביעת חובת הפלרה כללית היות וסמכותו מוגבלת אך ורק להבטחת האיכות התברואתית של המים.

בנוסף, הן טוענות, הכנסת הפלואור למי השתייה מחייבת בפועל חלקים גדולים מהציבור לצרוך פלואור גם אם אין הם מעוניינים בכך, מה שיוביל לפגיעה באוטונומיה שלהם. ''הכנסת החומר למי השתייה עלולה לפגוע בבריאותם של קהלים שונים באוכלוסייה'', נכתב במכתב.

עוד עולה מהפנייה כי מתכונת ההפלרה של המים מונעת פיקוח כלשהו על המינון של הפלואור שנצרך על ידי אדם. ''השר אף לא נתן פתחון פה לציבור בעניין; ובהליך אישור התקנות לא הוצגה תשתית עובדתית נדרשת, כמו מחקרים עדכניים בנושא, על מנת לבחון את ההחלטה לגופה''.

הח"כיות אומרות ​אם משרד הבריאות לא ייענה לפנייתן, הן מתכוונות להגיש עתירה לבית המשפט העליון שאליה מעוניינים להצטרף מאות אזרחים שפנו לחברות הכנסת בחודש האחרון.​

"למשרד הבריאות אין סמכות להכריח את כל הציבור לקבל פלואור במים, הן מפני שטיבו והשפעותיו נתונים לוויכוח, הן מפני שרבים בציבור אינם מעוניינים ואף מתנגדים לקבלו והן מפני שאין דרך לפקח על כמות הפלואור שנצרוך", אמרה גרמן.

לדבריה, חובת ההפלרה מעמידה בסכנה תינוקות שצורכים רק תרכובות מזון על בסיס מים ושמינון גבוה של פלואור עלול להוביל לפגיעה בבריאותם. ''כך גם קשישים, נשים בהיריון, חולי כליות ועוד. גופו של אדם הוא מקדשו ולכן אסור לכפות עליו צריכת חומר במי השתייה שלו בניגוד לרצונו".