פרסומת לגולן טלקום בירושלים
פרסומת לגולן טלקום בירושלים צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

רשות ההגבלים הודיעה היום (שלישי) באופן רשמי כי היא לא מאשרת את המיזוג בין סלקום לבין גולן טלקום.

העסקה בין חברות הסלולארי נחתמה כזכור לפני כצח שנה והיקפה עומד על 1.17 מיליארד דולר. שתי חברות הסלולר צפויות לערער על ההחלטה לבית הדין להגבלים עסקיים.

"אישור המיזוג יביא להיעלמות של גורם שמגביר את התחרות וכתוצאה מכך עלול השוק לחזור למצב שבו לחברות הסלולר הגדולות אין תמריץ להתחרות, והן למעשה עוקבות זאת אחר זאת בהעלאת המחירים לצרכן", הסבירו ברשות להגבלים עסקיים.

"ניתוח הרשות העלה, כי העלמות גולן מהשוק עלולה להשפיע לרעה גם על התנהגותה של הוט מובייל, שהיא החברה הנוספת שמגבירה את התחרות בשוק הסלולר, זאת משום שהלחץ עליה להתחרות ייפחת משמעותית''.

עוד הוסיפו ברשות להגבלים עסקיים כי ''הניתוח אותו ערכה הרשות מתבסס על נתונים כמותיים שהתקבלו מהשחקנים הפועלים בשוק, ניירות פנימיים שהעבירו כל השחקניות בשוק ושיחות עם הגורמים הרלוונטיים".

מחברת גולן טלקום נמסר בתגובה להחלטה "זהו יום אבל שחור בהיסטוריה של הכלכלה והמשק בישראל. אנו מצרים על ההחלטה שהתקבלה - שהיא כל כולה כנגד המשך התחרות. ההחלטה בנושא הינה פוליטית בלבד ללא הקשר כלכלי. הרפורמה של שר התקשורת כחלון מעולם לא הייתה שלמה, השר ארדן לא אישר מעולם את הסכם איחוד הרשתות וראש הממשלה בנימין נתניהו באי אישור ההסכם חותם את הגולל על עתידה של החברה. 

בגלל שיקולים קטנוניים ואישיים, הפוליטיקאים אינם פועלים לטובת האינטרס הציבורי ולמען קהל הצרכנים. הפוליטיקאים בחרו בגולן טלקום כשעיר לעזאזל וכקורבן למרות היותה הדוגמה היחידה בהיסטוריה של מדינת ישראל לתחרות אמיתית החוסכת בכל שנה 5 מיליארד ש״ח ולכל משק בית 10 אלפים ש״ח מאז הקמתה.

מעבר לפגישה האישית בכל משק בית ובכל צרכן בישראל, ההשפעה הרחבה והדרמטית יותר תהיה בעצירת השקעות זרות במשק בישראל בעקבות התנהלות כושלת של ישראל ובניגוד גמור לכללי ההתנהגות של ה-OECD".