בלי בושה: כך זורקים גבר מהבית

מכת תלונות השווא של נשים נגד גברים בסכסוכי גירושין צוברת בשנים האחרונות תאוצה. דיון בפייסבוק מגלה את חומרתה של התופעה.

גיל רונן , ד' בניסן תשע"ו

אבות גרושים הופתעו לגלות מרצף של הודעות שהופיעו בקבוצת "עצמאיות בשטח – אמהות בנפרד" כי חברות הקבוצה מייעצות זו לזו להעליל עלילות שקריות על בני זוג.‬

"יש לכן המלצה איך מוציאים גבר מתעלל מהבית? לא מוכן לצאת בשום אופן ואין פה אלימות פיזית", כתבה לז"ו, אחת החברות בקבוצה הסגורה. "זה כבר בלתי נסבל".

תוך כמה דקות קיבלה מגוון של עצות. "תצאי את או תוציאי צו הרחקה", כתבה חברה אחת, ש"א. "בגין מה?", שאלה לז"ו. "התעללות נפשית, אם יש כזו", ענתה לה ש"א. ל"ב הוסיפה עצה משלה: "אין דרך, תגרמי לו להרים עליך יד ואז תזמיני לו משטרה".

ל"ד תרמה מנסיונה: "צו הרחקה. עברתי את זה. רק ככה הוא יהיה בחוץ סוף סוף".

"חושבת שלפי דעתי אם את מגישה תלונה במשטרה ולא חייב התעללות פיזית, יש מצב שיתנו צו הרחקה", הסבירה ס"ד.

"אני עברתי דבר כזה על בשרי. צו הרחקה ותלונה על אלימות מילולית" הוסיפה ר"ק.

ח"א עודדה את חברתה לפעול: "קומי נשמה תגשי למשטרה שמאיים לרצוח, תעיפי מהרררר זה לא ייגמר אם לא תעשי סוף. הנשמה שלך תגמר לפניו".

"משטרה צו הרחקה במיידית", החרתה-החזיקה אחריה ז"ב.

השיחה הפתוחה צוטטה כאמור בעמודים של אבות גרושים ועוררה תגובות קשות, גם אצל נשים. אלונה קלע כתבה בתגובה: "פשוט עצוב . וגם ל[טענה כי הוא] 'מתעלל' אני לא מאמינה ... 90 אחוז משקרות ואת זה הן עושות גם ברווחה וגם במסוגלות הורית ובכל בדיקה יושבות ומשקרות, בונות תסריטים וממש עובדות בזה. הזוי. בגלל זה צריך לחוקק. א. לאישה מעלילה קנס גבוה ללא הוכחת נזק ומאסר על תנאי . ב. הורות משותפת מגיל 0".

לכאורה, מכת תלונות השווא של נשים נגד גברים בסכסוכי גירושין היתה אמורה להיבלם עם תיקון הנחיה 2.5 של הפרקליטות, אשר העניקה בפועל למעלילות חסינות מהעמדה לדין. אולם התקשורת לא הרבתה לעסוק בשינוי ההנחיה ונראה שהמסר טרם חילחל לשטח.

מומחים סבורים כי אחת הבעיות היא שמשטרת ישראל טרם הודיעה על שינוי הנחייה 30.300.226 לגבי טיפול על אלימות בין בני זוג. בהנחיה זו לא מוזכרת כלל האפשרות שהתלונה היא שקרית ותובעי המשטרה מונחים לשאוף להגיש כתב אישום גם כשמדובר ב"מילה נגד מילה" ללא כל ראיה תומכת.

משטרת ישראל מכחישה כי קיימת אפלייה נגד גברים. "מבלי להתייחס לפרטים כפי שהם מופיעים בפניה לא כל שכן לטענה בדבר מדיניות מפלה שאנו דוחים בתוקף, בכל הנוגע להנחיות פרקליטות יש לפנות לדוברות משרד המשפטים", נמסר לערוץ 7 מחטיבת אוכלוסיה ותקשורת של המשטרה.