פרס מפעל חיים לשחקנית יונה אליאן קשת

מנימוקי הוועדה: "במשך 45 שנות קריירה של שחקנית על במות ישראל, גילמה יונה אליאן קשת עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל"

תגיות: תרבות
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ה' בניסן תשע"ו

יונה אליאן
יונה אליאן
צילום: Nati Shohat/Flash90

שחקנית תיאטרון בית ליסין יונה אליאן קשת, תזכה השנה בטקס פרסי התיאטרון הישראלי, בפרס מפעל חיים.

פרס מפעל חיים מוענק מידי שנה ליוצר/יוצרת בתחום התיאטרון, אשר השאיר חותם על היצירה התיאטרונית.

מנימוקי הוועדה: "במשך 45 שנות קריירה של שחקנית על במות ישראל, גילמה יונה אליאן קשת עשרות תפקידים ראשיים בכל תיאטרוני ישראל. מ"ביוגרפיה" בתיאטרון הקאמרי עד "ביבר הזכוכית" בתיאטרון בית ליסין, דרך מחזות והצגות מכל צבעי הקשת. מגוון כישוריה וכישרונותיה אפשרו לה להעניק ביטוי אישי ובלתי נשכח ולהשאיר חותם בתפקידים רבים: קלאסיים (טיטניה ב"חלום ליל קיץ", אוליביה ב"הלילה ה- 12", גרושה ב"מעגל הגיר הקווקזי", ילנה ב"הדוד וניה"), מודרניים (מרתה ב"מי מפחד מורג'יניה וולף?", פילומנה ב"פילומנה", אמנדה ב"ביבר הזכוכית") ובמחזות ישראליים ("מי תהום", "פרוד זמני", "בבתא", "ביאנקה", "שיינדלה", "בית מרקחת שטרן-בלום").

בכל אלה, הפגינה אשיות בימתית נדירה וסוחפת, כוכבת במה אמיתית, אינטליגנטית וחרוצה. על כל אלה החלטנו להעניק את הפרס למפעל חיים בתיאטרון הישראלי לשנת 2015 לשחקנית יונה אליאן קשת".

יונה אליאן קשת נולדה ביפו ב-1950 להורים ניצולי שואה. למדה בתיכון עירוני ז' ביפו, וכבר אז בלטה כששיחקה את אנה פרנק וזכתה בפרס הראשון בתחרות החוגים הדרמטיים של בתי הספר. שירתה בצבא באגף מבצעים בקריה בתל אביב.

למדה כתלמידתו הפרטית של צבי רפאל, מי שהיה תלמידו של סטניסלבסקי ועלה לארץ עם הלהקה שהקימה את תיאטרון הבימה. הוא ליווה את דרכה בתיאטרון עד מותו והיה המנטור האומנותי שלה.  למדה תיאטרון ופסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. לפני תום שנת הלימודים הראשונה שלח אותה עודד תאומי, שהיה אז מורה בחוג לתיאטרון, להיבחן בתיאטרון הקאמרי לתפקיד הראשי במחזה ״ביוגרפיה״ של מקס פריש, אותו ביים אחד הבמאים המוערכים בעולם, לינדברג.

היא קיבלה את התפקיד, ובגיל עשרים גילמה בהצלחה את התפקיד הראשי של אישה בת ארבעים. מאז לא הפסיקה לשחק. ב-26 השנים האחרונות משחקת בתיאטרון בית ליסין. בין ההצגות שבהן שיחקה: "הזוג המוזר", "פילומנה", "ביאנקה", "מי מפחד מורג'יניה וולף?", "קול קטן", "תשוקה", "מירל'ה אפרת", "פלדה", "אהבת חיי", "עלמה ורות", "שיינדלה", "33 וריאציות", "ביבר הזכוכית".