עקב המחאה: תוגבל תנועת המשאיות לעזה

שר התחבורה החליט לאסור את תנועת המשאיות לרצועה בשעות הבוקר ואחר הצהרים, זאת בעקבות מחאת תושבי עוטף עזה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ה' בניסן תשע"ו

עקב המחאה: תוגבל תנועת המשאיות לעזה-ערוץ 7
מעבר כרם שלום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

החל מ-2 במאי תיאסר נסיעת משאיות וכלי רכב כבדים, בכבישי הדרום המובילים לרצועת עזה, בשעות הבוקר ואחר הצהרים, במטרה להגביר את בטיחותם של הנהגים ותושבי האזור.   

על פי החלטת שר התחבורה, ישראל כץ, תיאסר תנועת משאיות וכלי רכב כבדים שמשקלם הכולל הוא מעל 12 טון, בצירי תנועה מרכזיים, המובילים למעבר כרם שלום בעזה בין השעות 07:00 ועד 09:00 בבוקר ומ-15:00 עד 17:00 אחר הצהרים, שהן שעות השיא של התנועה, הגבלות התנועה בצירים אלה יחולו בשני כיווני הנסיעה.

השר כץ החליט על הגבלת תנועת המשאית, בעקבות נתונים שהוצגו בפניו ולאחר בדיקה שנעשתה בנושא, תוך התייעצות ושיתוף פעולה עם משטרת התנועה וראשי הרשויות המקומיות של ישובי הנגב.

תושבי עוטף עזה מחו לאחרונה על עומס המשאיות בצירים המובילים למעבר, שלטענתם מסכן את חייהם. 

מהנתונים עולה כי מידי יום נעים בכבישי הנגב המערבי כ-2000 משאיות וכלי רכב כבדים, בשעות ההגעה והחזרה של התלמידים ותושבי האזור, המהווים סכנה מוחשית לשלומם. "אני נחוש לבצע את ההחלטה למרות התנגדותם של גורמים שונים. שמירה על חיי התלמידים ותושבי הנגב החשופים לסכנות ותאונות בדרכם לבית הספר קודמת לצורך לספק מוצרים לשלטון החמאס בעזה." אמר השר כץ.

האיסור על תנועת משאיות בשעות השיא תחול על הצירים הבאים: מצומת בית קמה ועד צומת בית הנשיא (כביש 264), מצומת אופקים ועד צומת מעון (כביש 241), מצומת בית קמה ועד צומת בית הגדי (כביש 293), מצומת רהט דרום ועד צומת הנשיא (כביש 310), מצומת שער הנגב ועד כרם שלום (כביש 232), מצומת צאלים ועד צומת גמה (כביש 222), מצומת צאלים ועד צומת רעים (כביש 234) ומצומת נתיבות ועד מעבר קרני (כביש 25). 

בשעות שבהן תוגבל תנועת משאיות וכלי רכב כבדים, ניתן יהיה לחנות באחד  מהחניונים הבאים: תחנת הדלק בית קמה (כביש 293), אזור התעשיה רהט (כביש  310), אזור התעשיה אופקים (כביש 241), אזור התעשיה נתיבות, אזור התעשיה בית הגדי (כביש 25) ואזור התעשיה שדרות (כביש 232). יצוין כי האיסור על תנועת משאיות בכבישים אלה לא תחול על כלי רכב של צה"ל.

חברת נתיבי ישראל החלה בימים אלה להציב עשרות שלטי ענק המציינים את ההגבלות החלות על כלי הרכב הכבדים, בכל הכבישים והצירים שהוגבלו לנסיעה בשעות הבוקר ואחר הצהרים. 

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי ציין כי אגף התנועה במשטרת ישראל התבקש לאכוף באופן מסיבי את ההגבלה בכל מרחב כרם שלום, זאת, בנוסף למבצעי האכיפה המבוצעים בסמוך למעבר.

כתוצאה מתנועה מוגברת של משאיות וכלי רכב כבדים בכבישי הדרום, נפגעה התשתית של כבישים רבים באזור. במטרה לשפר את רמת הבטיחות בכבישים אלה, החלו משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל בביצוע עבודות נרחבות במספר כבישים מרכזים באזור. בין השאר מבוצעות עבודות ריבוד ותחזוקה בקטע מרכזי של כביש 232. בנוסף לכך מתוכננת הרחבה של הכביש לכביש דו מסלולי בעל שני נתיבים, בעלות של 250 מיליון שקלים.