ציור שגנבו הנאצים התגלה בשווייץ

הנאצים גנבו את הציור מהגלריה של אוסקר שטטינר, בעליה המקורי, שברח מהנאצים לפאריס ב-1938.

גיל רונן , ו' בניסן תשע"ו

ציור שגנבו הנאצים התגלה בשווייץ-ערוץ 7
אתר לזכר נרצחי השואה
Flash 90

ציור מאת הצייר היהודי הנודע אמדיאו מודיליאני מוחזק ע"י הרשויות בשוויץ לאחר שזהות בעליו נחשפה ב"מסמכי פנמה".

יותר מ-11 מיליון מסמכים הודלפו באחרונה ממשרד עורכי הדין מוסאק פונסקה בפנמה, שמתמחה בחשבונות ללא מיסוי.

חוקרים גילו את התמונה – שיש המעריכים את שוויה ב-25 מיליון דולר – בעת חיפוש שערכו ב"ז'נבה פרי פורטס", מתקן לאיחסון חפצי אמנות ופריטים יקרי ערך אחרים. הבעלים של המתקן הם סוחר אמנות יהודי בשם דוד נחמד, ו"מרכז האמנות הבינלאומי" שבבעלותו, חברה שנוסדה ע"י מוסאק פונסקה.

הנאצים גנבו את הציור מהגלריה של אוסקר שטטינר, בעליה המקורי, שברח מהנאצים לפאריס ב-1938. הנאצים העמידו אותה למכירה פומבית ב-1944. שטטינר דרש רשמית לקבל את התמונה ב-1946 אבל נפטר ב-1948 לפני שזכה לקבלה לידיו.

נכדו, פיליפ מסטראצ'י, מנסה לקבל את התמונה לידיו דרך בתי משפט בארה"ב, שם הוא מיוצג ע"י חברה קנדית בשם מונדקס, המתמחה באיתור אמנות אבודה וגנובה. משפחת נחמד אמרה לבית משפט בניו יורק כי התמונה לא שייכת לה.

מרכז האמנות הבינלאומי רכש את התמונה ב-1996 במכירה פומבית בקריסטיז שבלונדון, תמורת 3.2 מיליון דולרים. היא הוצגה בגלריית חלי נחמד בניו יורק ב-2005 והוצעה למכירה בבית המכירות סות'ביס, אך לא נמכרה בשל תהיות לגבי גלגולי הבעלות שלה.

אהרון גולוב, שמייצג את משפחת נחמד ואת מרכז האמנות הבינלאומי, אמר לסוכנות בלומברג כי הוא לא מאמין שהיורש של שטטינר יצליח להוכיח שהיא שייכת למשפחתו.

"לא היה אז שביב מידע ברישום או מאגר נתונים כלשהו שהתייחס לציור הזה כציור שנגנב ע"י הנאצים", הוא טען.