עימות ראש בראש - מי תומך יותר בישראל

צפו בעימות הלילה בין המועמדים הדמוקרטיים. סנדרס: להתייחס לעם הפלסטיני בכבוד. קלינטון: כשאתה סופג טרור יש לך זכות להגן על עצמך.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בניסן תשע"ו

עימות ראש בראש - מי תומך יותר בישראל-ערוץ 7
קלינטון וסנדרס, הלילה
צילום: רויטרס

מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון ממשיכה להתעמת ולהפגין עמדות פרו-ישראליות.

הלילה (שישי) היא התעמתה עם המתחרה ברני סנדרס, רגע לפני ההצבעה בניו יורק בשבוע הבא - ומתחה ביקורת קשה על שהגדיר את מבצע צוק איתן "לא פרופורציונלי".

"אינני יודעת איך אתה היית מנהל מדינה המצויה תחת איום מתמיד", תקפה קלינטון את סנדרס והוסיפה, "כשאתה סופג התקפות טרור, ירי של רקטות - יש לך את הזכות להגן על עצמך".

סנדרס אמר בתגובה, "לישראל יש זכות להגן על עצמה, אינני מתווכח על כך - אבל בעזה נפצעו 10,000 אזרחים ונהרגו 1,500 ב-2014. זו דעתי ודעתן של מדינות רבות בעולם שהנתונים מצביעים על מתקפה בלתי מידתית.

"כמישהו שהוא מאה אחוז פרו ישראלי אני חייב לומר שאם נרצה להביא שלום לאיזור הזה - שראה כל כך הרבה שנאה ומלחמה, צריך להתייחס גם לעם הפלסטיני בכבוד", אמר סנדרס.

קלינטון ענתה לו, "ישראל לא מחפשת התקפות בהזמנה ולא מבקשת שרקטות יפלו על בתי האזרחים". היא הזכירה את המשא ומתן על הפסקת אש שהתנהל בתיווכה בשנת 2012 ואמרה, "ישראל ספגה אז טילים רבות - ולא הצליחה למצוא מישהו לדבר איתו בצד השני. הם פנו אלי מחשש שיצטרכו להיכנס שוב לעזה - והגעתי מיד והדברים נפתרו".

"מדינה יכולה לקחת מקדם זהירות וזה הגיוני. לקיחת מקדם זהירות אינה מעידה על כך שלא צריך לעשות הכל כדי להתכנס לפתרון שתי המדינות", סיכמה.

השניים הרבו לצעוק ולהיכנס זו לדבריו של זה במהלך העימות - והמנחה נאלץ פעם אחר פעם לעצור אותם.

נושא חם נוסף עליו התעמתו השניים היה היחס לראש הממשלה בנימין נתניהו. סנדרס טען שלא הגיוני שקלינטון חושבת שתפקודו של נתניהו בכל הנושא הפלסטיני היה "תקין", כהגדרתו.

"יגיע הרגע, אם נמשיך לפעול כדי להשיג שלום בין ישראל והפלסטינים - שנצטרך להודות בפני עצמנו בכך שנתניהו לא תמיד צודק", טען.

קלינטון, שבעבר היו מי שניסו להדגיש את יחסיה הפחות טובים עם נתניהו, דווקא הזדרזה להגן עליו. "לא אמרתי שמנהיג מסויים צודק באופן תמידי. צריך לזכור שהוא במצב קשה. אם אתה מעוניין לקדם שלום ומנסה לייצר את התנאים הנכונים כדי לקדם אותו - כאשר במקביל פועל בעזה ארגון טרור שלא רוצה בקיומך מדובר באתגר רציני", הבהירה.