משפחות העצורים בפנייה לרבנים הראשיים

משפחות פעילי הימין שחשודים בעבירות נגד ערבים פנו לרבנים הראשיים כדי שיסייעו שלילדיהן תינתן האפשרות לשמור שבת.

ערוץ 7 , ז' בניסן תשע"ו

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: יוני קמפינסקי

משפחות חמשת העצורים שחשודים בעבירות ביטחון נגד ערבים, פנו אמש (ה') לרבניים הראשיים לישראל הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו בבקשה דחופה כי ישוחחו עם גורמי הביטחון כדי שהעצורים יוכלו לשמור שבת במתקני השב"כ.

אתמול נודע מאחד מהעצורים שפגש את עורך דינו, כי במהלך החקירות מלבד הפרה קשה של זכויות, השפלות ואלימות, נמנעת מהם האפשרות לשמור שבת כהלכתה.

העצור סיפר כי הם נחקרים לאורך כל השבת, בעוד שבחדרי החקירות מושמעת להם מוזיקה בעוצמה. עוד סיפר כי במהלך כל השבת החוקרים מעשנים בצמוד אליהם ואף הוצע לו מספר פעמים לעשן סיגריה.

"כבוד תורתם, ילדינו נחקרים בימים אלו בידי שירות הביטחון הכללי, חלקם כבר מעל 10 ימים ללא שפגשו בעו"ד, וללא שידוע לנו מה מצבם. אנו חוששים מאד לשלומם, בייחוד לאחר שבחודשים האחרונים נחקרים במצבם עברו עינויים במהלך החקירות. ברצוננו לספר לכבודם את מה שנודע לנו היום", פתחו המשפחות את מכתבן.

"אחד העצורים, שניאור דנה, העצור כבר 10 ימים, הורשה לפגוש עו"ד היום בפעם הראשונה, הדברים אותם שמע ממנו העו"ד אינם נותנים לנפשינו מרגוע. שאר העצורים טרם הורשו לפגוש עו"ד. מלבד אלימות, השפלות ולחצים בלתי סבירים המופעלים עליו, סיפר העצור שניאור דנה, כי בשבת בה שהה במתקן השב"כ, הוא נחקר במהלך כל השבת, תוך ביזוי ורמיסת השבת הקדושה.

"במהלך החקירות הושמעה לו מוזיקה, הוצעו לו סיגריות לעישון, והחוקרים עישנו בצמוד אליו תוך ביזוי כבוד השבת וחילולה", כתבו המשפחות.

לסיום ביקשו המשפחות מהרבניים הראשיים לפעול בעניין ולדאוג כי יתאפשר לילדין לשמור שבת. "אנו בושים ונכלמים שבמדינת היהודים מבזים אנשי חוק את כבוד השבת, פוגעים ברגשות של אדם יהודי המבקש לשמור שבת ומונעים ממנו לקיים את מצוות השבת כהלכתה.

''דברים אלו, אשר מזעזעים כל מי שנפש יהודית בקרבו, אינם יכולים לעבור על הסדר במדינת היהודים. אנו מבקשים מכבוד תורתם, לפעול ככל יכולתם, ולדאוג כי ילדינו יוכלו לשמור את שבת קודש הקרבה כדתה וכהלכתה".