היו"ר המשותף
היו"ר המשותףצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השבוע התבשרנו על קרב הסכינים השקט בקרב 'המחנה הציוני' והפעם זה לא קשור לאחת מתכניות האוכל שהיו לנו כבר לזרה. החברים במפלגה נערכים חרישית ליום שאחרי הרצוג.

מסתבר ששם, ב'מחנה הציוני', יש תחושה שהצירוף בין הרצוג לקמפיין וכסף לא עובד מי יודע מה, והחקירות בהחלט יכולות להוביל לפרישתו, מרצון או בדיכאון, של העומד בראש המחנה. היה כבר חבר הכנסת אייל בן ראובן שהעז לומר בקול רם שאולי כדאי שהסטנדרטים שאותם דורשים אנשי 'העבודה' מאריה דרעי יאומצו גם במפלגה שלהם, ושהרצוג ישעה את עצמו.

לא חלפו שעות אחדות וככל הנראה מישהו במפלגה הבהיר לח"כ שהוא אמנם אלוף בצה"ל אבל שיירגע ומהר. המלצות להשעיית היו"ר לא יכולות להיאמר בקול רם. אלו דברים שהצנעה יפה להם, אם חפץ חיים פוליטיים הוא.

לא חלפו שעות אחדות ובן ראובן הפנים במהירות מרשימה את הרמזים ואץ רץ לו לתקשורת למסכת הסברים והנמקות, שלא בדיוק ולא ככה, ודבריו הוצאו מהקשרם ופורשו באופן מעוות, ושרק אם הדברים יסתבכו נכון יהיה לבחון את האפשרות וכו' וכו'.

כל עוד הדברים לא הסתבכו, הבהיר הח"כ, יש לעמוד מאחורי הרצוג, והוא אכן עושה זאת. למען עתידו הפוליטי של בן ראובן, יהודי יקר ואיש ראוי בסך הכול, נקווה שדבריו השביעו את רצונם של החברים סביב הרצוג.

ועם זאת בצמרת 'העבודה' המשיכו להשחיז את הסכינים ולבדוק את האפשרויות (התיאורטיות כמובן, הכול תיאורטי שם) לאיתור יו"ר זמני למפלגה והשמות הבוערים והלוהטים שם הם איתן כבל, עמיר פרץ שהשלים את קיפוציו הפוליטיים בין מפלגות ושלי יחימוביץ', המתגוששת הקבועה מול הרצוג.

אבל רק רגע, יש עוד שם אחד שלא כדאי לשכוח (ומי שישכח ידאגו להזכיר לו) – ציפי לבני. הגברת לבני רואה בעצמה, ובצדק חוקתי רב, יו"ר 'המחנה הציוני' לכל דבר ואין שום סיבה שמישהו ממתגוששי העבודה יחליף אותה בכהונה הזו.

נזכרתי השבוע במספר הודעות לתקשורת שיצאו לפני מספר חודשים מלשכתה של חברת הכנסת לבני בעניינים שונים ומגוונים כאשר ליד שמה סוגריים ובתוכן הצילים 'יו"ר המחנה הציוני'. שאלת תם ששיגרתי לדוברות המפלגה בניסיון לברר מיהו היו"ר האמיתי, הרצוג או לבני, הובילה לתשובה שמדובר במנהיגות משותפת. נרגעתי. לא מדובר בחתרנות בלתי נלאית מבית המדרש המוכר והותיק של המערך הישן ההוא.

מאז לא ראיתי את התוספת המילולית ההיא לצד שמה של הגברת לבני (מסתבר שיודעים שם לרמוז כשדברים לא מוצאים חן), אבל זה עדיין לא אומר שלבני עצמה וסובביה (תתפלאו, יש כאלה) לא רואים בה יו"ר לגיטימי של 'המחנה הציוני'. אישור לכך תוכלו למצוא בכל איזכור רשמי של הסיעה, שם תגלו שהמנהיגים הם שניים, וזה שאתם חושבים שרק הרצוג הוא היו"ר זו בעיה שלכם.

בקיצור, החברים פרץ, יחימוביץ', כבל, בר לב, בר ואפילו מיכאלי, עוד לפני שאתם מחלקים את ירושת הרצוג ביניכם אתם עלולים לגלות שיש מי שתבוא בתביעות מוצדקות לחלוטין. תתרגלו, היו"ר שלכם היא ציפי לבני, וללא הרצוג היא גם היחידה.