חלמה על מוחמד ויצאה לפגע

המחבלת מכפר קאסם שביצעה את פיגוע הדקירה בראש העין לפני שבועיים מואשמת בכמה ניסיונות לרצח יהודים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ו

חלמה על מוחמד ויצאה לפגע-ערוץ 7
זירת הפיגוע בראש העין
צילום: מד"א

כתב אישום הוגש הבוקר (ראשון) נגד שתילה אבו עיאדה, המחבלת בת ה- 22 מכפר קאסם, בגין ניסיון רצח.

בכתב האישום נטען כי אבו עיאדה חלמה חלום לפיו "הנביא" מחפש אותה, שבעקבותיו היא התחזקה מבחינה דתית והבינה כי היא חייבת להרוג למען האל. בעקבות החלום גמלה בליבה החלטה לגרום למותם של יהודים באשר הם יהודים.

תחילה תכננה אבו עיאדה להוציא לפועל את תוכניתה, בין היתר, על ידי ביצוע פיגוע באמצעות מטען חבלה או על ידי ביצוע פיגוע ירי.

במהלך חודש דצמבר 2015 למדה אבו עיאדה להרכיב מטען בייצור עצמי דרך האינטרנט. אבו עיאדה רכשה חומרים לצורך הרכבת המטען, בין היתר, ברגים ואומים שנועדו להעצים את הנזק ואף לגרום למוות. את המטען תכננה הנאשמת להניח באחת משתי מסעדות הנמצאות באזור התעשייה "אפק" בראש העין.

אבו עיאדה הלכה למסעדות מספר פעמים על מנת לבדוק באילו שעות המקום הומה אדם ואת סידורי האבטחה במקום. לאחר רכישת החומרים, ניסתה אבו עיאדה מספר פעמים להרכיב את המטען אך ללא הצלחה.

בהמשך, במועד שאינו ידוע במדויק, במהלך מרץ 2016, פנתה אבו עיאדה למכר וביקשה ממנו לספק לה כלי נשק אוטומטי בתואנת שווא לפיה היא מעוניינת בנשק לשם ביצוע ירי באוויר במהלך אירוע של חברתה. אבו עיאדה דחתה את הצעת המכר לספק לה אקדח, מאחר שסברה כי באמצעות נשק תוכל לגרום לפציעתם ומותם של רבים ולהסב נזק גדול יותר.

אבו עיאדה שקלה לבצע את פיגוע הירי בירושלים, אך לאחר שביקרה והבחינה בכוחות הביטחון בעיר, חששה שלא תצליח לבצע את התוכנית ולגרום להרג יהודים. בנוסף, שקלה לבצע את פיגוע הירי באחת משתי המסעדות שהוזכרו. בראשית אפריל, לאחר שמכרה חדל לענות לשיחותיה, הבינה אבו עיאדה שלא יעלה בידה להשיג והיא החליטה להוציא לפועל את תוכניתה באמצעות פיגוע דקירה.

ב- 3 באפריל בצהריים הצטיידה אבו עיאדה ב- 2 סכינים, יצאה מביתה בכפר קאסם והלכה ברגל לעבר אזור התעשייה. אבו עיאדה התפללה להצלחת הפיגוע, השמידה את הטלפון הנייד שהיה ברשותה, ותרה אחר קורבן יהודי מזדמן.

בשעה 13:00 בערך, הבחינה אבו עיאדה באשה ולאחר שהעריכה כי היא יהודייה החליטה לגרום למותה. אבו עיאדה הסתערה על האשה ודקרה אותה בידה השמאלית. בתגובה החלה האשה ההמומה לזעוק לעזרה.

האשה נאבקה באבו עיאדה עד שנפלה ארצה. בעודה שוכבת על הארץ, המשיכה להיאבק באבו עיאדה ובעטה בה תוך שאבו עיאדה ממשיכה להניף את הסכין לעברה ומנסה לדקור אותה שוב ושוב. במהלך המאבק בין השתיים, הצליחה אבו עיאדה לדקור את האשה פעם נוספת באזור החזה. 

במקביל, הבחינה האשה בעובר אורח המגיע לעברן והחלה לצעוק "היא דוקרת אותי". אבו עיאדה הבחינה בעובר האורח, שהחל לרוץ לעברן על מנת לסייע לאשה, הסתובבה לעברו וניסתה לדקור גם אותו. עובר האורח ניסה להדוף את אבו עיאדה וזרק לעברה אבן.

עוברי אורח נוספים שהחלו להתאסף במקום ניסו ללכוד את אבו עיאדה שהחלה לרוץ תוך שהיא מנופפת בסכין ומנסה לדקור את כל מי שנקרה בדרכה. לאחר מרדף קצר הצליחו כמה מעוברי האורח ללכוד אותה עד אשר נעצרה על ידי שוטרים שהגיעו למקום.

כתוצאה מהתקיפה נגרמו לאשה שנדקרה חבלות והיא פונתה לטיפול בבית החולים בלינסון.

החקירה נוהלה על ידי שב"כ ומשטרת ישראל. עם הגשת כתב האישום ביקשה הפרקליטות לעצור את אבו עיאדה עד תום ההליכים.