משפחות החטופים
משפחות החטופיםצילום: אלכס קולמויסקי

זוכי "פרס ירושלים לאחדות ישראל" לשנת תשע"ו 2016 ע"ש שלושת הנערים הוכרזו הבוקר (ראשון).

הזוכים הם: מיזם משותף של תנועות הנוער בני עקיבא, הנוער העובד והלומד ודרור ישראל; הפועל קטמון ירושלים; קשר יהודי; שותפות ביחד- רשת עולמית של בתי ספר תאומים.

זו השנה השניה בה יוענק "פרס ירושלים לאחדות ישראל"- ע"ש של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל.

את הפרס ייסדו ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, העמותה לזכר שלושת הנערים וארגון "גשר". הטקס יתקיים בבית הנשיא במעמד הנשיא ראובן ריבלין.

הפרס על סך 300,000 ש"ח יחולק בין הזוכים, והוא מהווה את מפעל ההנצחה הראשון לשלושת הנערים.

יום האחדות יערך זו השנה השניה- בשיתוף עם כנסת ישראל, משרד החינוך, החברה למתנ"סים, חיל חינוך, תנועות נוער ועוד עשרות קהילות בעולם אשר יעלו על סדר היום את נושא "האחדות" במסגרות השונות. שיאו של היום בטקס בבית הנשיא בו יוענק "פרס ירושלים לאחדות ישראל".

בחירת הזוכים בפרס נעשתה על ידי ועדה ציבורית מיוחדת בה חברים: ראש העיר ירושלים ניר ברקת, משפחות הנערים, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, שרת החינוך לשעבר פרופ' יולי תמיר, חתן פרס ישראל הרב יצחק דוד גרוסמן, הרב הראשי לשעבר של בריטניה, לורד זקס, נשיא גשר הרב ד"ר דני טרופר,  הזמר והיוצר- קובי אוז ואשת התקשורת אורלי וילנאי. 

מיזם משותף של הנוער עובד ולומד, דרור ישראל ובני עקיבא - בארבע השנים האחרונות מובילות התנועות בני עקיבא, הנוער העובד והלומד ודרור ישראל (תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד) קו של חינוך להידברות ולפעילות משותפת זו עם זו ברמת בוגרים, מדריכים וחניכים בני עקיבא והנוער העובד והלומד הן שתיים מבין שלוש תנועות הנוער הגדולות בארץ. לתנועות תפיסת עולם שונה באופן מובהק זו מזו, הן במישור היומיומי של אורחות ותרבות החיים והן במישור המדיני, ולכן עצם המיזם עצמו הוא תוצאה של ההכרה בצורך באחדות בעם.

קבוצת הכדורגל הפועל "קטמון" ירושלים - נוסדה ב2007, ע"י קבוצה מאוהדי הפועל ירושלים, שהחליטו להקים קבוצת כדורגל מקומית. קבוצת הכדורגל ממומנת במודל ייחודי של מימון ע"י האוהדים, והיא מפעילה פעילויות חברתיות רבות בירושלים, שמשתמשות בפלטפורמה של הכדורגל, ובפופולריות שלו, לצורך שינוי חברתי. מעבר להיותה מועדון כדורגל פעיל עם קבוצת בוגרים, נוער וילדים, מפעילה הקבוצה מפעלים חברתיים רבים, בהם משתתפים כ1000 בני נוער ממגוון אוכלוסיות- יהודים וערבים, בנים ובנות, דתיים וחילוניים ועוד.

ארגון "קשר יהודי" - הוא ארגון שנוסד בשנת 2009, ומטרתו לאפשר לחילונים להכיר חרדים דרך חברותות טלפוניות. בהמשך נוצרו סדרות של מפגשים בו קבוצות חרדים נפגשים עם קבוצות חילוניות.  הפעילות כוללת ערבי עיון, הרצאות, סיורים ושבתות. רוב הפעילות מבוססת על לימוד בחברותות, לימוד משותף ואישי המפגיש בצורה אינטימית את המשתתפים משני הצדדים. 'קשר יהודי' עורך שיתוף פעולה עם מכינות קדם צבאיות,  תכנית זו מפגישה בין חניכי המכינות וצעירים חרדים למפגש החושף את שני הצדדים ומאפשר היכרות בלתי אמצעית. הארגון מציע למכינות תוכנית ארוכת טווח שתלווה אותם במהלך שנה שלמה התוכנית כוללת חברותות אישיות, ימי עיון משותפים, אירועים לקראת חגים וכדומה.

שותפות ביחד - הרשת העולמית של בתי הספר התאומים, הינו מיזם שפועל בשיתוף פעולה בינלאומי של הסוכנות היהודית, קרן היסוד והפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ומקשר בין 450 קהילות יהודיות ברחבי העולם באמצעות 46 שותפויות בישראל. רשת בתי הספר התאומים יוצרת תאומות חינוכית בין בתי ספר יהודיים בישראל ובחו"ל: התלמידים מעורבים בפעילויות לימוד משותפות, מתקשרים באופן מקוון ובנוסף על כך ישנה הכשרה מקצועית לצוותים החינוכיים. ברשת למעלה מ-600 מוסדות חינוך בארץ ובעולם, היקף הפעילות יוצר חיבור משמעותי בין ישראל והתפוצות ומביא לשיח אחיד, מתוך תפיסה כי התרבות היהודית מהווה עולם תוכן וערכים משותפים, המקשרים בין בני העם היהודי בכל העולם.

יוזם הפרס, ראש העיר ירושלים- ניר ברקת, אמר "אני נרגש לבשר על זוכי הפרס זו השנה השנייה. הזוכים מגלמים בפועלם ובעשייתם מודלים ייחודיים המאפשרים לבעלי דעות שונות לפעול יחד תוך הידברות וכבוד הדדי. הפרס נועד לשים זרקור על אותם אלו שמהווים עבור החברה הישראלית השראה ומופת ומרבים אחדות וסובלנות במדינת ישראל".

בת גלים שער, אמו של גיל-עד הי"ד, ציינה "ביום האחדות, זו שנה שנייה, נחלק את פרס ירושלים לאחדות ישראל. היום, יותר מתמיד אנו זקוקים לתזכורת למה אנחנו מסוגלים. לאיזו עשייה חיובית יש בחברה שלנו".

לדבריה, "מספר המועמדים הגדול מגלה שרבים האנשים בחברה הישראלית שעושים אחדות ולא רק מדברים אחדות. הזוכים מייצגים מודלים של עשייה משותפת וחיבור בין קצוות שלעיתים נדמה כבלתי אפשרי. והנה, ביוזמה ברוכה ועשייה מתמדת הם עושים את החיבור בין חרדים וחילונים, בין ערבים ויהודים, בין נוער חילוני ודתי ובין יהודים בארץ ובתפוצות. והכל בכבוד הדדי ובסובלנות שאפשר ללמוד ממנה".

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ הוסיף, "ליוויתי את המשפחות בתקופת החטיפה. גילתי אנשים נדירים עם עוצמות נפש גדולות. ההצטרפות לוועדת הפרס היא סגירת מעגל שהחלה במבצע שובו אחים ומסתיים בהנצחה ראויה לבנים שמאחדת את החברה הישראלית. המשך קידום האחדות הוא בבחינת מפעל מורשת ראוי לאותה אחדות שליוותה אותנו בימי ׳שובו אחים׳ ו׳צוק איתן׳. הזוכים של הפרס מהווים מודל לחיקוי עבור החברה שלנו".