הדמיית הסוללה בוושט
הדמיית הסוללה בוושט צילום: יח"צ

רופאי חדר המיון במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת הכללית, הופתעו לגלות מהי הסיבה שגרמה לפעוט בן שנתיים לשיעול טורדני ולסירוב לאכול במשך חודש וחצי. 

בבדיקת סי.טי שבוצעה בבית החולים, התגלה כי התינוק בלע סוללה שנתקעה לו בוושט. 

"היינו מוכנים לגרוע מכול - ניתוח של פתיחת צוואר", סיפר ד"ר לירן שטילר מומחה אף-אוזן-גרון, שטיפל בילד, "כשראינו שאין סכנה לכלי הדם הגדולים, הוצאנו את הסוללה מהוושט".

ד"ר שטילר הוסיף, "אחד הסימנים לעצם זר אצל ילדים הוא קושי בבליעה שמלווה בריור או בשיעול טורדני. כדי לאבחן יש צורך בצילום צוואר וחזה משתי זווית על מנת לראות אם מדובר בסוללה או בגוף זר אחר שכן סוללה מהווה סכנת מוות. בנוסף יש לאתר את המיקום המדוייק: בוושט או בקנה הנשימה.  אנו ממליצים להרחיק את הבטריות מהישג ידם של ילדים. זוהי ממש סכנת מוות".

ד"ר גלינה לינג, מומחית בגסטואנטרולוגיה ורפואת ילדים שניתחה את הפעוט ציינה, "ממה שאנו מכירים מהספרות הרפואית וממקרים שבהם טיפלנו,  בליעת סוללה היא אחד הדברים המסוכנים ביותר לילדים. סוללה שנמצאת בוושט יותר מ-10 דקות, עלולה לגרום לכיב (פצע) ולפגיעה ברקמת הוושט. כאשר הסוללה נשארת יותר 30-20 דקות, ישנם סיבוכים מסוכנים יותר כמו נקב בוושט ונגיעה בכלי דם סמוכים ויש סכנת מוות".

הפעוט התינוק עבר גסטרוסקופיה ויעבור בהמשך בדיקה נוספת. הוא נמצא בשלבי החלמה ונשאר באשפוז ובמעקב הדוק אחר מצבו הכללי. עם זאת עדיין מוקדם לומר האם יהיה צורך בהתערבות נוספת.

בבית החולים מציינים "חשוב להדגיש שסוללות מכילות חומרים -  אלקאלי חזק וליתיום. גם לאחר הוצאת סוללה שגרמה  לנזק לרקמה, החומר נשאר ברקמה ופועל בתוכה עם סכנה  להרס הרקמה. חשוב להיות ערניים ולהרחיק סוללות מהישג ידם של ילדים".

במשפחתו של הילד הודו לצוות בית החולים וציינו כי הם מצטרפים לקריאה להיות ערניים, להיזהר ולהרחיק סוללות מהישג ידם של ילדים.