העתקת מכון וולקני: תוקם ועדת מנכ"לים

משרד החקלאות גיבש נוסח מוסכם של הצעת החלטה להעתקת מינהל המחקר החקלאי ("מכון וולקני") לגליל. השר אריאל: המהלך יזניק את הגליל.

רעות הדר , י' בניסן תשע"ו

מכון וולקני
מכון וולקני
צילום: אריה נדלר

במשרד החקלאות גיבשו נוסח מוסכם של הצעת החלטה להעתקת מנהל המחקר החקלאי, הידוע בשמו "מכון וולקני", מראשון לציון לאזור הגליל.

שר החקלאות אורי אריאל יביא את ההצעה לאישור ועדת שרים לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל שתתכנס ביום רביעי הקרוב.

לפי נוסח ההצעה תוקם ועדת מנכ"לים "אשר תבחן את העתקת פעילות מכון וולקני לצפון ומיקומו, כחלק מיעדי הממשלה בדבר חיזוק הפריפריה. הצוות יגבש המלצותיו ויגישו לממשלה בתוך 90 ימים".

בין חברי הוועדה יהיו מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הפריפריה, מנכ"ל משרד המדע ומנכ"ל משרד החקלאות שגם יעמוד בראש הוועדה.

הוועדה צפויה לבחון את השפעות העתקת מכון וולקני על הידע המחקרי והמדעי, ההתיישבות בצפון והמשך פעילותם של עובדי המכון.

עוד נכתב בהצעה כי הצוות "יקיים התייעצויות עם הגורמים הנוגעים לעניין, ובכלל זה ישמע את עמדות המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח מדעי ואת עמדת ועדת ההיגוי שקמה למינוף המו"פ החקלאי בישראל"

שר החקלאות אורי אריאל אמר כי "אין ספק שמכון וולקני הוא הקטר המחקרי שמוביל את החקלאות הישראלית ואנחנו מחויבים לשמור עליו ולטפח אותו.

"ההון האנושי של המכון הוא המנוע האמיתי של המחקר החקלאי, לכן אנחנו מנהלים דו שיח מתמיד עם העובדים והחוקרים ונשמור על זכויותיהם. אני מאמין שהעתקת מכון וולקני לצפון תשדרג את המחקר החקלאי ותזניק את הגליל הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית''.

הוא הדגיש כי ''המעבר לגליל יאפשר הזדמנויות חדשות, יעצים את ההשכלה והידע באזור, ירחיב את היקף התעסוקה, ואף ימשוך אוכלוסיות חזקות ליישובי הצפון".