גפני: ועדת הכספים אינה חותמת גומי

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני: כל העברה תקציבית מחייבת בקרה פרלמנטרית, כולל העברות עודפים משנה לשנה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ו

גפני: ועדת הכספים אינה חותמת גומי-ערוץ 7
ח"כ משה גפני
צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), פתח הבוקר (ג') את ישיבת ועדת הכספים בהסבר מדוע החליט לעכב לעת עתה, בקשה של האוצר לאשר העברת עודפים תקציביים בהיקף של מיליארדי שקלים במשרדי הממשלה מ-2015 ל-2016.

"משרד האוצר לא פועל בהתאם לנוהל ההעברות התקציביות החדש שאושר בוועדת הכספים בתחילת הקדנציה", טען גפני.

הוא הזכיר כי לפי הנוהל, כל בקשה להעברה תקציבית תלווה בדברי הסבר מפורטים וברורים ובמקרה של העברת עודפים תקציביים, עם סקירה היסטורית של שלוש שנים לאחור, מה היה עם אותם סעיפים בשנים קודמות, האם גם בשנים קודמות נוצרו עודפים ומה הסיבות להיווצרותם.

נציין כי מדובר בנוהל שכל חברי ועדת הכספים אישרו פה אחד ומטרתו – הגברת השקיפות והבקרה הציבורית על ניהול תקציב המדינה.

גפני החליט לעכב את הדיון בבקשת העברת העודפים גם לבקשת חברי הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד) שפנו אליו במכתב חריף בנושא לאחר שבקשת ההעברה התקציבית הועברה לכל חברי ועדת הכספים.

ח"כ רוזנטל הלין במכתבו על-כך שהממשלה ומשרד האוצר מנסים שוב "לבצע שינויים בתקציב המדינה ללא שקיפות, ללא הסברים ובניגוד להנחיות ועדת הכספים. מדובר בזלזול מקומם של האוצר בכנסת ובוועדת הכספים".

לסיכום הודיע גפני, כי לא יתכן שהאוצר יתעלם מהנוהל שנקבע בוועדה. "ועדת הכספים לא תשמש חותמת גומי של הממשלה. אני מבין שלחלק מהמשרדים העברת העודפים חשובה ודחופה ועל-כן, מרגע שהבקשות יובאו לכאן בהתאם לנוהל הם יידונו בהקדם. בכל מקרה, ועדת הכספים תפקח על כל דבר ולא תאפשר התנהלות שלא לפי נהלים ברורים ושקופים".