"להיות 'פאנטים' באהבת האדם"

נשיא המדינה נאם באזכרה לנשיא השישי, חיים הרצוג והדגיש את קנאותו לאחדות ולסובלנות ואת מחויבותו העמוקה לחינוך היהודי.

נתנאל כ"ץ , י"א בניסן תשע"ו

"להיות 'פאנטים' באהבת האדם"-ערוץ 7
דמות רבת פנים. ריבלין נואם באזכרה
צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, השתתף היום (שלישי) בטקס האזכרה לנשיא השישי, חיים הרצוג ז"ל, במלאות 19 שנה למותו.

באזכרה השתתפו  משפחת הרצוג ונשאו דברים נציג המשפחה, תא"ל (מיל') מיכאל (מייק) הרצוג ותלמיד קריית החינוך ע"ש הרצוג בגלבוע. 

ריבלין דיבר על דמותו הייחודית של הרצוג ז"ל ועל המורשת המיוחדת שביקש להנחיל ואמר, "מעבר לדמותו רבת הפנים, הרצוג הניח לנו מורשת חשובה ונצחית ומתוכה אני רוצה לבחור בשתי נקודות שלדעתי אמורות ללוות אותנו כיום ובהמשך דרכנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, מדינת העם היהודי, שחיים בה גם אזרחים שאינם יהודים".

לדבריו, "הראשונה זו הקנאות לאחדות וסובלנות. להיות 'פאנטים' באהבת האדם שבנו. חיים הרצוג ביקש בכל דרך ובכל הזדמנות שנקרתה על ידו לראות את האדם שמולו, את צלם האלוהים שבזולת ויהיה זה יהודי או ערבי דתי או חלוני, איש שמאל או איש ימין. הוא ביקש לזהות באדם העומד מולו את המאחד והמחבר ולא את המרחיק והמפריד. הנקודה השניה היתה מחויבותו לחנוך היהודי. הוא היה איש העולם לצד היותו יהודי של בית מדרש והאמין בשליחות הנצחית של העם היהודי ובבשורה אותה נושא העם הזה".

ריבלין סיפר, "בדברי ברכתו ליהודי התפוצות לרגל יום העצמאות ה-45 למדינה לקראת סיום כהונתו, קבע הרצוג, ואני מצטט, 'בראש סולם העדיפויות שלנו אני רואה את החינוך היהודי. אם ברצוננו לעצור את נחשול ההתבוללות, להגדיל את המודעות היהודית של בני עמנו, לחזק את הקשרים בין הקהילות היהודיות בעולם ובין הקהילות היהודיות בישראל, עלינו להשקיע ביצירת חינוך שיוכל לתת מענה לאתגרים של היום'".