דיקור סיני. אילוסטרציה
דיקור סיני. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

בקרוב יתקיים בתיאטרון גבעתיים (20.5) כנס מיוחד תחת הכותרת 'כאב, אפשר גם אחרת' ובו יוצגו מחקרים שונים סביב ההתמודדות עם כאב ברפואה הקונבנציונאלית וברפואה המשלימה והאלטרנטיבית.

בראיון לערוץ 7 מתייחס לסוגיה גיא פולק, יו"ר האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי וראש תחום רפואה אינטגרטיבית במרכז הרפואי 'אסף הרופא', ומי שחקר לעומק את הקשר בין רפואה סינית לרפואה קונבנציונאלית ואת יכולותיהן של השתיים, לעיתים יחד, להביא למזור בתחום זה.

"התחום של רפואה אינטגרטיבית מתפתח יותר ויותר בשנים האחרונות", הוא אומר. "אנחנו צריכים לתת את האפשרויות הנוספות לקהל הרחב להתמודדות עם כאב. כאב הוא אחד התחומים הנחקרים בעולם הרפואה המשלימה והקונבנציונאלית. יש הרבה תחומים מעבר לדיקור סיני - שיטות טיפול במגע, טיפול דרך גישה נפשית וכו'. הטיפולים הללו ניתנים בקופות החולים וגם דרך קליניקות פרטיות ובכולם המטרה היא לתת כלים נוספים להתמודדות עם כאב".

בדבריו הוא מציין את ההתרחבות ההולכת בהיקף מרפאות הכאב ברפואה המערבית כהוכחה נוספת לחשיבות הניתנת לתחום זה. זאת בין השאר גם לנוכח דרישה של הציבור הרחב לקבל מענה לסוגיה זו של כאב. "זו דורש מאיתנו הרבה חשיבה וטיפול נוסף".

לזאת הוא מוסיף ומחדד כי הטיפול בשיטות סיניות ובדיקור סיני כמו כלל הרפואה הסינית אינו נובע מדרישת הציבור או מעניין כלכלי כלשהו, אלא כחלק מתוצאות של מחקרים ארוכי שנים שבחנו את הטיפולים הללו ואת תוצאותיהם. "יש כאן שיטות טיפול שקיימות מזה מאות ואלפי שנים וחלק עשרות שנים. חלק מהשיטות נחקרות וחלק פחות, אבל מה שאנחנו עושים, לדוגמא ביחידה שבה אני עובד, אנחנו בעיקר מטפלים בבעיות שכבר נעשו עליהם מחקרים או שחקרנו אצלנו והתוצאות ברורות".

פולק מספר על מחקר שנעשה לאורך כשלוש שנים ב'אסף הרופא' לבדיקת יעילות הדיקור הסיני על פגיעות צוואר וגב תחתון, "אחרי שראינו שהדיקור עוזר על פי בדיקה בקבוצות הנבדקות – נבדקו קבוצות שונות, אחת ללא דיקור, אחת שקיבלה דיקור דמה ואחת שקיבלה דיקור אמת – אנחנו יודעים שיש לנו כלי אפקטיבי לטיפול.

בדבריו מוסיף פולק ומתאר מחקר ענק שבוצע במרכז רפואי בארה"ב. במחקר זה כונסו כל הנחקרים במחקרים שונים בנושאי דיקור בכאבי ראש, גב וברכיים, ומדובר בהיקף של 17,000 איש ולאחר בדיקה מקיפה שכזו התברר שאכן התוצאות טובות. "בתוך העולם המחקרי התחום של הרפואה הסינית הוא הנחקר ביותר ויש הוכחות מוצקות לעניין הזה".

"יש מחקרים שבודקים מה קורה בזמן החדרת המחט. אם יש השפעות הורמונאליות ועל מרכזי העצבים, ורוב המחקרים הם האם הדיקור עוזר לבעיה המסוימת. התוצאות טובות בתחומי האורתופדיה, האורולוגיה, הגסטרו וכשפונים אליי אנשים אני פחות נמצא במקום של להוכיח ולהסביר את הרפואה הסינית. זה עובד ואנחנו כבר לא מתווכחים על זה".

עוד מעיר פולק כי גם ברפואה הסינית "כמו בכל רפואה לא כל דבר עוזר במאה אחוז. גם בפרוצדורה כירורגית לא בהכרח החולה ייצא במצב טוב יותר". לתהליכים הרפואיים הללו, הוא מסביר, יש גם אפקט פסיכולוגי, "אם ניקח לדוגמה מאה מטופלים ונדקור את כולם באותן נקודות, חלק ישתפרו באופן טבעי בגלל ההיבט הפסיכולוגי אבל על כך זה לא מבססים מחקר ולא מערך טיפול בבית חולים. צריך להפוך את הדיקור ממשהו שמשפיע על עשרים אחוזים מהאוכלוסייה למשהו שמשפיע על שבעים אחוזים מהאוכלוסייה".

דוגמה לדבריו הוא מוצא ב"בעיות ברכיים משינויים שחיקתיים שמייצרים גירוי דלקתי שמתורגם בראש ככאב. טיפול כזה יכול לעזור לבערך שבעים אחוזים מהמטופלים, אבל כמה? אם הוא עזר רק ברמה של עשרים אחוז מרמת הכאב זה לא מספיק. אנחנו צריכים שיפור של לפחות בחמישים אחוז. פחות מחמישים אחוז זה לא משפר את איכות החיים. כשאנחנו מדברים על דיקור סיני שעוזר לבעיות כאלה ואחרות – מדובר על פרוצדורה שנבחנת באופן מאוד מדויק, שניתן להבחין ולהבדיל בין מטופל למטופל למי זה יעזור ולמי לא ואת זה עושים דרך רפואה אינטגרטיבית".