חנין זועבי, ארכיון
חנין זועבי, ארכיון צילום: Hadas Parush/FLASH90

ח"כ חנין זועבי הודיעה כי היא מסרבת ליטול חלק בעצרת המרכזית שתתקיים בקיבוץ יד מרדכי לנעילת אירועי יום השואה וקשרה בתשובתה בין המתרחש ברשות הפלסטינית לבין השואה.

זועבי, קיבלה כמו כל 120 חברי הכנסת הזמנה לעצרת מטעם קבוצת "חבצלת" המארגנת את האירוע. היום התקבלה לפיה היא מסרבת להגיע ולהשתתף בעצרת.

"כבוד הוא לי, לעמוד לזכר הקורבנות, אך חשוב לא פחות להתריע בפניכם על מה שקדם לשואה, וסלל את הדרך אליה. בדיוק בשל כך, אני מוצאת לנכון לסרב את להזמנתכם", כותבת זועבי.

היא מסבירה, "אני מסרבת לה, מתוך ההבנה, שהזיכרון שאתם מחיים, אינו אותו זיכרון, שהקורבנות היו לסמלו. השואה מסמלת לקח אחד ויחיד: אין כל הצדקה לרוע, אין הצדקה לפשעים נגד האנושות, ואין כל הצדקה לרצח בני ובנות אדם, וגם לא לאדנות על בני האדם באשר הם. חשוב להזכיר את השואה כי חשוב ללמוד ממנה. ובדיוק בכך הבעיה: הלמידה במדינה נעשית באופן סלקטיבי ואף מניפולטיבי".

"אין ללמד את לקחי השואה על מנת להגביר את המוטיבציה להתגונן ע"י השפלת ודיכוי. אין ללמד את לקחי השואה ע"י אימוץ מדיניות של סגר, עושק, גזל ורצח. זה יהיה ניצול ציני, סלקטיבי, מעוות ובסופו של דבר, אנטי "שואתי". איך ללמד את לקחי השואה כאשר אינם מבחינים בדמיון המבהיל בין המתרחש היום סביבנו לבין מה שהתרחש בגרמניה בשנות ה-30? ובכך הסכנה: הוצאות להורג ללא משפט, מעצרים ללא משפט, עינויים, צווי איסור פרסום, רדיפת מפגינים ופעילים פוליטיים", טענה זועבי במכתבה.

"דווקא המפלצתיות החריגה של השואה היא זו יוצרת מעמד מיוחד ומחייב, ודווקא היא זו אשר מצריכה אותנו להציל אותה מכל ניצול וממניפולציות רגשניות שנעשות בשמה. והיא זו אשר מצריכה אותנו לא לשתוק", כתבה חברת הכנסת למארגני העצרת.

"השואה מחייבת אותנו לא לשתוק כאשר מחוקקים חוקים גזעניים, לא לשתוק כשאר מגרשים ילידים, לא לשתוק כאשר גוזלים את אדמתם ואת רכושם, לא לשתוק כאשר מפוצצים ומוחקים שכונות שלמות ומשפחות שלמות מעל פני האדמה. ולא לשתוק כאשר עוצרים פעילים פוליטיים במעצר מנהלי. היא מחייבת אותנו לצעוק בקול גדול. אך בצדו היהודי של המציאות שלנו, נשמע רק קול חלש והקול הפלסטיני מושתק", סיכמה זועבי את מכתבה.

איתמר שוויקה, מנכ"ל קבוצת חבצלת המארגנת את האירוע מסר בתגובה: "העצרת היא עצרת א-פוליטית וזיכרון השואה חשוב לכל בני האדם ובני האנוש ללא שום הבדלי דת, גזע ומדינה".