פעילי ג'בהת א-נוסרה בסוריה
פעילי ג'בהת א-נוסרה בסוריה צילום: רויטרס

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, אברהם אליקים, גזר הבוקר (חמישי) עונש של 60 חודשי מאסר על אמין סנובר, צעיר תושב כפר יאסיף שבצפון שעבר לסוריה והצטרף לארגון הטרור ג'בהת אל נוסרה.

השופט קבע, "מניתוח העדויות שוכנעתי כי הנאשם הצטרף בצורה מודעת ומחושבת לארגון ג'בהת אל נוצרה ולאחר שערך, עובר ליציאתו מהארץ, בדיקה מדוקדקת של מטרותיו והאידאולוגיה שלו. אידאולוגיה אסלמית קיצונית בה תמך בעצמו".

מנגד ציין השופט, "לא הוכח כי לנאשם היו כוונות אישיות לפגוע במדינת ישראל, על פי התרשמותי לא מדובר בהתנהגות הרפתקנית אלא התנהגות של מי שרצה להיות חלק מארגון טרור ואפילו למות כשאהיד כחלק מג'יאהד בו בחר ליטול חלק". 

השופט הסביר את מסוכנותו של סנובר וכתב, "הנאשם שתומך באותה אידאולוגיה סלפית קיצונית של ארגון ג'בהת אל נוצרה, ואף שואף להיות שהאיד כחלק מאותו ג'יהאד, נטל חלק באימונים צבאיים מסיביים וחזר מרצונו לישראל, כמעין 'פצצה מתקתקת', בכל רגע נתון יכול הנאשם לפתע לנצל את ההכשרה האידיאולוגית והצבאית לפעילות חבלנית עוינת, כפי שעשו אחרים שחזרו מאזורי הלחימה בסוריה למימוש אידאולוגיה סלפית קיצונית בארץ המקור".

לאור כל זאת קבע השופט כי יש צורך בעונש חמור ומרתיע, "בהתחשב באופיין של העבירות והאידיאולוגיה האסלמית הקיצונית לה פוטנציאל השפעה רחב היקף, לרבות רמת הסיכון הגבוהה עליה הצביע שירות המבחן, אני סבור כי יש צורך במקרה זה בהרתעת הנאשם והרבים מפני ביצוע עבירה  מסוג העבירות בהן הורשע  וכי יש סיכוי של ממש שהחמרה בעונשו של הנאשם תביא להרתעתו ולהרתעת הרבים".

בנוסף לעונש המאסר בפועל גזר השופט על סנובר שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 35 אלף ש"ח.