משפחה יהודית תובעת את סוריה

קרובי משפחתו של עיתונאי יהודי-אמריקאי שעלה לישראל ונרצח בעריפת ראש ע"י מחבלי דאע"ש, תבעו את סוריה בבית משפט בארה"ב.

גיל רונן , י"ד בניסן תשע"ו

משפחה יהודית תובעת את סוריה-ערוץ 7
Steven Sotloff
צילום: צילום מסך

קרובי משפחתו של סטיבן סטלוף, עיתונאי יהודי-אמריקאי שעלה לישראל ונרצח בעריפת ראש ע"י מחבלי דאע"ש, תבעו השבוע את סוריה בבית משפט בארה"ב.

בכתב התביעה שהוגש בבית משפט פדראלי בוושינגטון נטען כי ממשלתו של בשאר אסאד נתנה סיוע לדאע"ש, שאנשיה הוציאו להורג את סטלוף לפני כשנתיים. כתב התביעה דורש 90 מיליון דולר בפיצויים ועד 270 מיליון דולר כקנס ענישתי.

סוכנות AP דיווחה עם זאת כי גם אם משפחתו של סטלוף, המתגוררת במיאמי, תזכה בתביעה, לא ברור אם  תצליח לקבל כסף מסוריה, משום הקושי באיתור נכסים שניתן לעקל לטובת התשלום. התביעה הוגשה בשם הוריו ואחותו של סטלוף.

סטלוף נחטף באוגוסט 2013 לאחר שחצה את הגבול  לתוך סוריה מתורכיה. הוא נרצח ב-2 בספטמבר, 2014. דאע"ש העלה לאינטרנט וידיאו שתיעד את ההוצאה להורג. עתונאי אמריקאי אחר, ג'יימס פולי, נרצח בצורה דומה כחודש לפני כן.

התביעה טוענת שסוריה אחראית לרצח משום שסיפקה סיוע כספי, חומרי וצבאי לדאע"ש.

סטלוף, בן 31 במותו, גדל במיאמי והיה נכדם של ניצולי שואה שלהם אזרחות ישראלית ואמריקאית. הוא עלה לישראל ב-2005 ולמד יחסים בינלאומיים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

הוא כתב מכמה מדינות במזרח התיכון עבור מספר כלי תקשורת, כולל שבועון טיים וכתב העת פוריין פוליסי. הוא ככל הנראה התכוון להגיע לחאלב, בסוריה, בכדי לדווח משם על המשבר ההומניטרי.

אביו, ארתור, אמר בראיון עיתונאי כי בנו "חיפש את סיפורם של האנשים שסובלים שם. הוא לא דיווח על שום דבר אחר". סוריה טרם הגישה כתב הגנה אל מול התביעה.