שיפוץ נרחב בבית הקברות היהודי בפראג

בפרוייקט נרחב שופצו בחודשים האחרונים כמעט 500 מצבות בבית הקברות היהודי בפראג, שנוסד בשנת 1890.

תגיות: אירופה פראג
ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ו בניסן תשע"ו

הרובע היהודי בפראג
הרובע היהודי בפראג
צילום: ערוץ 7

כמעט חמש מאות קברים שופצו בחודשים האחרונים בבית הקברות היהודי בפראג, בעלות של 6 מיליון קרונות שנתרמו על ידי ממשלת נורבגיה והקהילה היהודית בעיר.

בפרוייקט נרחב שופצו בחודשים האחרונים כמעט 500 מצבות בבית הקברות היהודי בפראג, שנוסד בשנת 1890 ונחשב לאחד מבתי הקברות היהודיים הגדולים באירופה ואף בעולם.

הפרוייקט התאפשר בזכות תרומה בסך 4.7 מיליון קרונות צ'כיות ממשלת נורבגיה, ועוד 1.1 מיליון קרונות שנתרמו על ידי הקהילה היהודית בצ'כיה.

זוזנה ברנקובה, אחת מראשי הקהילה היהודית בצ'כיה שהיתה אחראית לשיפוץ המצבות, סיפרה לכלי התקשורת במדינה כי "הפרוייקט ארך למעלה משנה שיפצנו ושיחזרנו 480 מצבות ועוד 3 קברי משפחה. ברוב המקרים תוקנו מצבות שנשברו או נסדקו. לעיתים קרובות גדלים מתחת למצבות שורשים של עצים כבדים, שמזיזים את המצבות ממקומן. חלק מהמצבות היו כל כך רעועות עד שניתן היה להפיל אותן בעזרת אצבע אחת בלבד".

לדברי ברנקובה, הקהילה היהודית תנסה לגייס בתקופה הקרובה תרומות נוספות על מנת להמשיך בפרוייקט ולשפץ מצבות נוספות בבית העלמין הענק. "על מנת לקבל מושג על גודלו של בית הקברות היהודי, יש לנו 39 חלקות עם 500 קברים בכל אחת. השיפוץ של כל 27 אלף המצבות יעלה 50 מיליון קרונות צ'כיות ויחזיק מעמד קרוב לוודאי מספר שנים" אמרה ברנקובה.

שגריר נורבגיה בצ'כיה, סירי אלן סלטנר, אמר כי שימור אתרי מורשת תרבותית הוא אחד מהתחומים החשובים בפרוייקט מענקי התמיכה של ממשלת נורבגיה. "הקהילה היהודית שימשה תמיד בתפקיד משמעותי בהיסטוריה האירופית, והיתה בעלת חלק משמעותי בהגדרת הזהות של התרבות האירופית" אמר סלטנר.    

בית הקברות היהודי ממשיך לשמש עד היום את חברי הקהילה היהודית ולמעשה מתפקד כבית העלמין היחיד לקבורה יהודית בפראג. לאורך ההיסטוריה נקברו בו אנשי רוח, רבנים, אמנים ומפורסמים רבים מהקהילה היהודית, ביניהם גם פרנץ קפקא.