לא למדתם ליבה? "ההורים אשמים"

המדינה מזהירה כי תדרוש פיצויים ממוסדות חינוך חרדים ומהוריהם של 52 חרדים לשעבר שלא זכו ללימודי ליבה וכעת נתקלים בקשיי תעסוקה.

ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

המדינה הגישה את כתב ההגנה שלה בתביעה שהגישו 52 חרדים לשעבר נגד המדינה בטענה כי לא למדו לימודי דיבה כשהיו צעירים, סיימו את לימודיהם עם "ידע בסיסי בלבד" וכעת נפגעה יכולתם להשתלב בשוק התעסוקה.

מכתב ההגנה עולה כי אם התביעה תתקבל - המדינה תתבע פיצויים מהוריהם של התובעים וממוסדות החינוך שבהם למדו.

"התובעים למדו בבתי ספר על פי בחירתם ובחירת הוריהם, וככל שהם סבורים שהלימודים בבתי ספר אלה גרמו להם נזק, היה מקום לצפות שיפנו את טענותיהם כלפי הוריהם או כלפי בתי הספר בהם למדו", נכתב בכתב ההגנה שהגישה הפרקליטות.

עוד נכתב כי "תכנית הלימודים בבתי הספר החרדיים כוללת רמה נמוכה יחסית של לימודי היסוד. מבנה לימודים זה הוא תוצאה ישירה של דרישה והעדפה של החברה החרדית".

בעמותת "יוצאים לשינוי" שמסייעת לחרדים שחזרו בשאלה טוענים כי תשובת המדינה "מבולבלת ותמוהה" וטוענים כי מוסדות החינוך בהם למדו התובעים היו כפופים למשרד החינוך.

"המדינה מתנערת מכל אחריות בסגנון המתאים לאחרונת חברות הביטוח", אומר עו"ד שלמה לקר, שמייצג את התובעים. "אין לה חובה לתמוך בהשלמת לימודים למי שחפץ בכך וכולם אחראים להזנחת החינוך חוץ ממנה - התובעים שלא בחרו בגיל 8 או 14 'לשנות מסגרת', ההורים שלא בחרו לשלוח את הילדים למוסדות חינוך פרטיים ויקרים והישיבות שאין עליהן כל פיקוח אפקטיבי".