נערכים לקליטת מבקרים. עתניאל
נערכים לקליטת מבקרים. עתניאל צילום: נוער עתניאל

נוער עתניאל שבדרום הר חברון יקיים היום (שני) הפנינג מיוחד במתחם אותו הכשירו בני הנוער לזכרם של שלושת הנערים החטופים, דפנה מאיר ונרצחים נוספים הי"ד.

על השתלשלות האירועים מספרים בני הנוער ומתארים כיצד החלו בהכשרתו של שביל סובב עתניאל דרך נופי בראשית מיד לאחר רצח שלושת הנערים החטופים. שביל זה זכה לשם 'בשבילם'.

לאחר שהושלמה העבודה על השביל החליטו לחפור בקצה השביל בריכה אקולוגית שקיבלה את השם "עין אבידן"- על שמם של תושבי עתניאל  אביעד מנצור שנרצח בפיגוע והרב דן מרצבך שנהרג מירי שוגג של חיילים.

בעתניאל מספרים כי "הפרויקט אפשר לנוער לתעל את התחושות הקשות והתסיסה בעקבות האירועים וניתב את הצורך לפעולה ליצירה ובניה". 

"את הפרויקט כולו הניעו וביצעו נוער עתניאל שהתגייס בכל המרץ לשם כך, בתחילה חצבו שביל של שנים וחצי קילומטרים, שמקיף את היישוב בצידו הצפון מערבי. לאחר מכן התמקדו בחפירת בריכה וגיוס תקציבים לפרגולות ומשאבות מים. בהמשך הקימו עמותה שבעזרתה גייסו תרומות ותקציבים מהמועצה, מהמזכירות, מעסקים ובעיקר מתושבים עבור חומרי בניה לבניית בריכת שכשוך, פרגולות וריצוף אזור הבריכה". 

בעתניאל מוסיפים ומספרים כי כיום, לאחר שנתיים של עבודה, ניתן למצוא במקום אתר תיירות, שביל הליכה סובב של מספר קילומטרים לאורך השביל ובסביבת הישוב מצויים מספר ממצאים ארכיאולוגים גתות ליין, מערות ומבני מגורים, עוד ניתן למצוא ברכות רחצה, פרגולות ישיבה ואזורי פיקניק.

לפני מספר חודשים נרצחה חברת ועד הישוב דפנה מאיר הי"ד בפתח ביתה. עם הירצחה החליטו בני הנוער להמשיך את הפרויקט ולהנציח את דפנה במצפה המשקיף אל נוף ביתה. לשם כך החליטו השנה ביישוב להקדיש את ההפנינג פסח המסורתי לפרויקט המיוחד של הנוער. את ההפנינג יזמו ויפעילו הנוער וכל ההכנסות יוקדשו להמשך הפיתוח.

"לבד מהמצפה שיוקם היעד הבא הוא להמשיך בסלילת שביל טיול לאורך של 6 קילומטרים, סובב את כל הישוב שלאורכו ישתלבו אטרקציות תיירותיות בסביבה ובנוף: בריכות שכשוך, מטעים, פרגולות, נדנדות, בקתות בוץ, מאהל בדווי, תצפיות, מקומות לפיקניק נטיעת עצי פרי ועוד.

אליה דמרי, מיוזמי הפרויקט בנוער עתניאל, מספר: "הפרויקט נתן לנו מענה בצורך לנתב כוחות ועוצמות שיש בנוער והתגלו ביתר שאת לאחר האירועים הכואבים שחווינו. המיזם ממוקד בצמיחה של עשייה חיובית, בניה ופיתוח התיירות למען הקהילה שאנו חיים בה בפרט, ולמען עם ישראל בכלל, פיתוח הסביבה הירוקה ועידוד היוזמה והשמירה על הנופים ואתרים בסביבת היישוב".

כאמור, היום, יום שני של חול המועד, יתקיים הפנינג ביישוב שיכלול הפעלות לילדים "וכמובן נשמח לארח מטיילים בשביל ובבריכה, זו הזדמנות של הציבור להגיע להנות וגם להביע תמיכה בעשיה הברוכה של הנוער", אומרים בישוב.

חנוכת שביל 'בשבילם'
חנוכת שביל 'בשבילם' צילום: נוער עתניאל