חגיגות למען המחבל מקו 12

תוך התעלמות ישראלית ממשיכים מתקני החינוך של אונר"א לשמש חממה לעידוד מחבלים. היום קיימו שם אירוע לזכר המחבל מפיגוע האוטובוס.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בניסן תשע"ו

חגיגות למען המחבל מקו 12-ערוץ 7
הפיגוע בקו 12
צילום: חזקי ברוך

במתקן של אונר"א, הגוף שאחראי מטעם האו"ם לטפל במצב הפליטים הפלשתיניים, מתקיים היום אירוע חגיגי לזכרו של עבד אל-חמיד אבו סרור, המחבל בן ה-19 שביצע את הפיגוע באוטובוס קו 12 בירושלים בשבוע שעבר.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר העיתונאי והתחקירן דוד בדין על האירועים לכבוד המחבל, על התעלמות הממסד הישראלי מהתנהלות מוסדות אונר"א בהקשר זה ובהקשרים דומים וגם על התעלמות התקשורת הישראלית מדיווחיו שלו על קיומם של האירועים החגיגיים לזכרו של המחבל.

את דבריו פותח בדין ומספר כי צוות צילום מטעמו מצלם ממש בשעה בה מתקיים הראיון "את החגיגות למען השאהיד שנפל קורבן תוך עידוד זכות השיבה". זאת במתקן ששמו הוא עיידה' (שיבה בערבית), מתקן שבשעריו מוצב מונומנט עצום ממדים של מנעול ומפתח המסמלים את תקוות השיבה הפלשתינית לכפרי 48'.

מונומנט זה, מציין בדין, נקנה בכסף שהגיע ממשלת גרמניה ובית הספר שבמקום נבנה בכספים שהגיעו מארה"ב, קנדה, שבדיה, אוסטרליה ומדינות מערביות נוספות. "הנושא המרכזי של הלימודים שם הוא זכות השיבה לאור המאבק המזוין".

אנשי הצוות של בדין, הוא מספר, לא רק מתעדים את החגיגות, אלא גם מראיינים את בני משפחתו של המחבל והסרט שהם מכינים יוקרן בקרוב בפני חברי קונגרס אמריקאיים. "הם גאים בכך שהוא שאהיד", הוא אומר ומספר על תיעוד קודם של אנשי צוות ששלח לבתי הספר של אונר"א.

"צוות זה צילם ותרגם את ספרי הלימוד שנלמדים במוסדות החינוך של הארגון "ושם כל הנושא הזה של להיות שהיד נחשב למאוד מכובד. הוא (המחבל) בוגר של בית הספר שם וכל בני המשפחה שלו לומדים שם".

"כעת יש שקט מצד ממשלת ישראל שלא מתנה את העברת הכסף לאונר"א בביטול תכנית הלימוד החדשה שמדברת על השיבה לאור המאבק המזוין". לדברי בדין מזה כעשרים שנה קיימת כבר תכנית לימוד חלופית העוסקת בשלום, אך תכנית זו אינה מיושמת כלל ועיקר במוסדות אונר"א משום הווטו שהטילה הרשות הפלשתינאית על התכנית.

בדבריו הוא מעיר כי "שמעון פרס מדבר על התכנית החלופית כל הזמן, אבל הוא רק שוכח לציין שבמקרה היא לא מיושמת. זו תכנית שהוכנה כחלק מתהליך אוסלו כתכנית לימוד שנועדה לקדם ערכי שלום אבל היא לא מיושמת".

את ביקורתו מטיח בדין גם כלפי עמוס גלעד, ראש האגף הביטחוני מדיני במשרד הביטחון ש"לפני שבועיים קם במכון טרומן ודיבר על שאיפת עבאס לשלום. שיגרתי לו שאלה מה עם מערכת החינוך והוא עדיין לא התייחס. אין כאן כל אמירה של ממשלת ישראל לדרוש התניה כזו".

"השבוע יהיה שימוע בקונגרס האמריקאי על הצעות חוק של יו"ר הועדה למזרח התיכון בבית הנבחרים להתנות את העברת הכספים לרשות הפלשתינאית בשינוי מערכת החינוך. עדיין לא העבירו את החוק כי ממשלת ישראל עדיין לא נתנה את התמיכה לכך ואיפ"ק שותקת ולמעשה הורגת את החוק".

לקראת סוף דבריו מעיר דוד בדין ומציין כי את ההודעה על חגיגות אונר"א לזכר המחבל שיגר ל-600 עיתונאים ואנשי תקשורת ברחבי הארץ ולמעט ערוץ 7 איש מהם לא מצא לנכון לחזור אליו, גם כאשר יצר הוא עצמו קשר על מנת לוודא שהחומר הגיע אליהם. הוא נענה שאכן החומר הגיע, אך לשאלה מדוע אינם מדווחים על כך לא קיבל מענה...