800 טון דבש - לפסח ולמימונה

על פי מועצת הדבש מדובר בשיווק של כעשרים אחוזים מהביקוש השנתי. השנה צפויה ירידה של כעשרה אחוזים בהיקף ייצור הדבש האביבי.

מנחם שוורץ , י"ט בניסן תשע"ו

ביקוש גדול לגבש
ביקוש גדול לגבש
צילום: אדוה אופיר

במועצת הדבש מדווחים כי כ-800 טון דבש נמכרו לקראת חג הפסח והמימונה - ומדובר בכמות המהווה כ-20% מצריכת הדבש השנתית בישראל.

מנכ"ל מועצת הדבש, הרצל אבידור אמר כי צריכת הדבש לפסח והמימונה נמצאת בעלייה כבר מספר שנים. 

"הדבש אינו משמש רק כממרח, אלא גם לבישול ותיבול מאכלים, מאפים וסלטים, עם המודעות הבינלאומית לשימוש מוגזם בסוכר נצרך הדבשכממתיק הטבעי במקום סוכר. בחג המימונה, שהפך לחג לאומי, קיים שימוש רב בדבש, הנאכל עם המופלטות ולהמתקת העוגיות המסורתיות", דברי אבידור.

עם זאת, בשל  מזג האוויר השחון בצפון הארץ בחורף האחרון, אומרים במועצת הדבש כי ירדה תפוקת הדבש האביבי - ולכן יקטן ייצור הדבש השנתי בכ-10%. 

"הירידה בתפוקה לא תביא למחסור בדבש או לעליית מחירים הואיל וקיים יבוא דבש ללא מכס על פי הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי, ארה"ב ודרום אמריקה", מבהיר אבידור.

לא רק שינויי מזג האוויר משפיעים על תפוקת הדבש, גם תופעת היעלמות כשליש מכמות הדבורים ברחבי העולם. 

הסיבה העיקרית היא התמעטות מקורות הצוף לדבורים, עקב התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן בעולם וצמצום האזורים החקלאיים. 

מומחים בארץ ובעולם חוקרים דרכים חלופיות וכן מעודדים נטיעות צופניות בכדי שיהיה מספיק מזון לדבורים - שכן דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש, אלא גם, בעלת חשיבות עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים.

במועצת הדבש מציינים, כי בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ-3 מיליארד שקלים בשנה. כיום, ישנם בישראל 500 דבוראים המטפלים ב-110,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות ברחבי הארץ וכ-60,000 כוורות המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות.