"אקל'ה היה חלוץ, בונה הארץ"

יצחק גנירם (אקל'ה), איש ההתיישבות ממחדשי הישוב היהודי בחברון שהלך אמש לעולמו, הובא הבוקר (חמישי) למנוחות בהר המנוחות בירושלים.

ראש ישיבת ירושלים לצעירים, הרב ירחמיאל וייס, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 על היכרותו ארוכת השנים עם אקל'ה, עוד מימי ילדותם.

"אנחנו גדלנו יחד", סיפר הרב וייס, "אני זוכר את חלומות הנעורים שלו מגיל צעיר, בסוף בית הספר היסודי, הרצון ללמוד תורה וליישב את ארץ ישראל. הוא היה אידיאליסט של תורה ושל אמונה של התיישבות".

לדבריו, "גם בחברון הוא היה מראשוני המתיישבים, הוא היה ממקימי בית ספר שדה בכפר עציון ומאלו שגילו את אמת המים ההרודיונית שהלכה משם לכיוון ירושלים ואחר כך ברמת הגולן, כולו היה איש של עשייה ושל תורה כל ימי חייו. מיוחד במינו, מסור עד הסוף. חבל על דאבדין ולא משתכחין".

הרב איתן אייזמן, מייסד מוסדות רשת 'נעם צביה' וחברו של גנירם, תיאר את דמותו בראיון לערוץ 7, "רבי יצחק גנירם המכונה אקל'ה היה איש של גאולה ושל תורה, איש שחי את כל חייו בגאולה המתמשכת, חש בכל איבריו את מהלכי הגאולה וחש בכל איבריו את החירות האמתית, חירותה של תורה".

הרב יעקב פילבר, גם הוא חברו של גנירם, סיפר לערוץ 7 "כשהכרתי אותו הוא היה בישיבה התיכונית-מקצועית 'מרום ציון', אני משכתי אותו למרכז הרב ושם הוא התגדל בתורה".

"הוא עבר הרבה גלגולים בחיים בעשרים-שלושים השנים האחרונות הוא ממש התנזר מכל ענייני העולם הזה ושקע כולו בלימוד תורה. צריך בשביל זה ממש כוחות נפש גדולים מאוד, אבל המיוחד באקל'ה היו כוחות הנפש הגדולים שלו", הוסיף הרב פילבר.

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, הגיע להלוויה ואמר, "זכיתי עם משפחתי לחגוג את ליל הסדר האחרון בימית עם אקל'ה ומשפחתו לפני 34 שנים. אקל'ה היה חלוץ, בונה הארץ, אדם צנוע שהמעיט לדבר והרבה במעשים. מורשתו נשארה כאן אך הוא יחסר לנו. יהי זכרו ברוך".

בין המלווים היו גם ראש ישיבת בית אל הרב זלמן מלמד, ראש מכון המקדש הרב ישראל אריאל, דובר הישוב היהודי בחברון נעם ארנון דובר, יו"ר 'חוננו' שמואל מידד "זנגי", יו"ר המועצה הדתית מטה בנימין נתן נתנזון ועוד.

יצחק (אקל'ה) גנירם היה ממחדשי הישוב היהודי בחברון, ממקימי בית ספר שדה כפר עציון ומראשוני ההתיישבות ברמת הגולן. בשנותיו הרבות ברמת מגשימים שימש גנירם כחקלאי, וכל חייו למד ולימד תורה.

גנירם הוכתר כחתן פרס הרב אריה לוין לאהבת ישראל. מכריו מספרים כי הקדיש את ימיו ולילותיו ללימוד תורה ואהבת הארץ.