96 שנה להכרה בזכויות היהודים בארץ

בשנת 1920 התכנסו באיטליה ראשי ארבע המעצמות המובילות באותה תקופה, וקבעו כי העם היהודי יקים את ביתו הלאומי בפלסטין.

הלל פנדל , כ"ג בניסן תשע"ו

96 שנה להכרה בזכויות היהודים בארץ-ערוץ 7
צירים בועידת סן רמו
צילום: Unknown author

96 שנים מלאו השבוע להכרה הבינלאומית המודרנית הראשונה בזכויות הלאומיות של היהודים בארץ ישראל. זה קרה בועידת סן רמו באיטליה בשנת 1920.

ראשי ארבע המעצמות המובילות בתקופת מלחמת העולם הראשונה התכנסו אז לועידה שנודעה בשם "המועצה העליונה שלאחר מלחמת העולם של בעלות הברית".

בועידה נכחו ראש ממשלת בריטניה דייוויד לויד ג'ורג', ראש ממשלת צרפת אלכסנדר מילראן, ראש ממשלת איטליה פרנצ'סקו נייטי, ושגריר יפאן מטסואי. הארבעה החליטו שהעם היהודי חייב להקים בית לאומי בפלסטין. הקביעה אושרה אחר כך על ידי חבר הלאומים בשנת 1922.

הרקע לקיומה של הועידה היה קריסת האימפריה העות'מנית כתוצאה ממלחמת העולם הראשונה. בעקבות זאת היה צורך לקבוע את עתידם של חבלי הארץ שנשלטו עד אז על ידי העות'מנים.

גבולותיהם המדויקים של השטחים לא פורטו, אך לגבי ארץ הקודש – פלסטין - התוכנית היתה ברורה, ומנהיגי בעלות הברית קבעו כדלקמן:

"בעלת המנדט [על ארץ ישראל] תהיה אחראית להגשמת ההצהרה שממשלת בריטניה פרסמה ביום 2 בנובמבר 1917, ושנתקבלה על ידי ממשלות ההסכמה האחרות, לטובת ייסוד 'הבית הלאומי' לעם היהודי בארץ-ישראל".

עם זאת, ההחלטה קבעה שהדבר ייעשה בלי לפגוע כלל "בזכויות האזרחיות והדתיות של הקהילות הלא-יהודיות הקיימות פלסטין, או בזכויות ובמעמד המדיני מהם נהנים היהודים בכל מדינה אחרת".

בכך, למעשה הכירה הקהילה הבינלאומית בשני שלבים, תחילה בעלות הברית ב-1920 ולאחר מכן חבר הלאומים בשנת 1922, באופן רשמי בזכויות הלאומיות של העם היהודי בארץ ישראל. יתרה מכך: זכויות לאומיות לערבים לא הוכרו כלל – שהרי בהחלטה נאמר שיש לקיים את "הזכויות האזרחיות והדתיות של הקהילות הלא-יהודיות בפלסטין" - וכל אזכור לזכויות פוליטיות ולאומיות לערבים הושמט.

בנוסף, חבר הלאומים של אותם ימים העניק זכויות פוליטיות לערבים בארבעה מנדטים אחרים: לבנון, סוריה ועיראק, ומאוחר יותר גם בעבר הירדן המזרחי. באותו מעמד, 51 המדינות-החברות בחבר הלאומים אישרו פה אחד את הקשר ההיסטורי של היהודים לארץ הקודש.

לפני שש שנים, ביום השנה ה -90 לועידת סן רמו, ציינה הקואליציה האירופית למען ישראל את התאריך בשורה של סמינרים חינוכיים ובטקס רשמי באותו בית בו התקיימה הועידה בשנת 1920. בטקס צוין כי ועידת סן רמו הולידה את ה"מנדט הבריטי על פלסטין של חבר הלאומים, אשר הניח את הזכות החוקית היהודית להתיישב בכל מקום במערב פלסטין בין נהר הירדן לים התיכון".

בסיומו של הנצחה זו ב-2010, פורסמה הצהרה לפיה "האירוע המכונן של ועידת סן רמו ב-1920 נשכח או הועלם ידי משפחת העמים, והזכויות המוקנות לעם היהודי הוכחשו או קוצצו".

פרופ' אלי הרץ, שעמד בראש אחד מהסמינרים, אמר היום: "כל ניסיון לשלול את זכותו של העם היהודי על פלסטין/ארץ ישראל, ולמנוע מהם גישה ושליטה על השטח המיועד לעם היהודי על ידי חבר הלאומים, הוא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי".