הנחת ההתנגדויות. היום
הנחת ההתנגדויות. היוםצילום: מגמה ירוקה

פעילי מגמה ירוקה, החברה להגנת הטבע וקק"ל הניחו היום (ראשון) על שולחן הותמ"ל כ-10,000 התנגדויות לבנייה במצפה נפתוח.

הפעילים טוענים כי מצפה נפתוח הינה ריאה מיוערת הצמודה לשכונת רמות בירושלים, והיא ביתם של צבאים, שועלים, ציפורים נדירות וצמחים ייחודיים.

במקום מתוכננת בנייה של 1,400 יחידות דיור. התכניות מקודמות בהליך מהיר, דרך הותמ"ל שהינה ועדה שעוקפת את  ועדות התכנון הרגילות.

על פי דו"ח של מתכנן הערים אורי בר שישת ישנן לפחות 60,000 עתודות ליחידות דיור בירושלים, ולכן מתנגדי התוכנית טוענים כי בשלב הזה אין כלל צורך בבנייה במצפה נפתוח. במקביל לתוכניות הבנייה בותמ"ל, מקודמת גם תוכנית לפארק טבע עירוני במקום, דרך ועדות התכנון הרגילות.

לתוכנית הפארק שותפה גם עיריית ירושלים, שמתנגדת בתוקף להרס המקום. הליך הותמ"ל הינו הליך תכנוני מהיר יותר מההליך של ועדות התכנון הרגילות.

לדברי אורי נחמני, מארגנת קהילתית במגמה ירוקה: "הציבור משמיע את קולו ומבקש מהועדה המחוזית שלא לבנות במצפה נפתוח. הסיבות מגוונות. מצד אחד זהו מקום עם חשיבות אקולוגית ממעלה ראשונה. מצד שני, הבנייה המתוכננת איננה תורמת לפתרון משבר הדיור, שכן הבנייה היא בנייה לעשירים בלבד, ולא תעזור לצעירים כמוני. הותמ"ל צריכה להפסיק לבנות במקומות שצריכים להיות שמורות טבע, ולהתחיל לחזק את העיר מבפנים, עם התחדשות עירונית".