ההתבטאות של סגן הרמטכ"ל

סגן הרמטכ''ל, האלוף יאיר גולן, הפתיע את הנוכחים הרבים הערב (רביעי) בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון משואה.

גולן אמר כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016".

סגן הרמטכ''ל טען כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''. 

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם". 

דברי הקצין הבכיר עוררו סערה ברשתות החברתיות. ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "מה שמפחיד אותי זה השוואות מופרכות ומעוותות שפוגעות בזכר השואה, ובפרט כשהן באות מצד אנשים חשובים כדוגמת סגן הרמטכ"ל.

''אלו תופעות 'זהות' הוא מזהה בינינו?! מישהו כאן מקים תאי גזים ומבקש להשמיד עם אחר רק כי הוא אחר?! נפלתם על השכל?!", שאל.

שמעון ריקלין הגיב גם הוא, ''במדינה מתוקנת היו מעיפים את סגן הרמטכ״ל מתפקידו עוד הערב. כל ניסיון להראות שיש משהו דומה בין ישראל לנאצים הוא בזוי''.