מי אמר שצריך לנסוע לפולין?

ד"ר אברהם ליפשיץ שולח את תלמידי כיתות י"א לראיין ניצולי שואה בביתם, "זה מנכיח את השואה לא פחות".

בני טוקר , כ"ז בניסן תשע"ו

מי אמר שצריך לנסוע לפולין?-ערוץ 7
אברהם ליפשיץ
ששון תירם

ראש מנהל החמ"ד, ד"ר אברהם ליפשיץ, מספר בראיון לערוץ 7 על מיזם חדש במסגרתו כל תלמידי י"א יבחרו ניצול או ניצולת שואה ויראיינו אותם בביתם.

ליפשיץ מציין כי הנכחת השואה לתלמידים מגיעה לעומקים גדולים יותר כאן בארץ גם ללא צורך בנסיעה לפולין, "בתכנית חמ"ד ועד, יזמנו שכל תלמידי י"א יבחרו ניצול או ניצולת שואה ויראיינו אותם בביתם, כל הראיונות מופעים באתר של הסטוריה בחמ"ד. אנחנו עושים את זה כבר שנה חמישית וזה פשוט לא יאומן מה שזה עשה לניצולי השואה. התלמידים ישבו איתם אחד על אחד, או אחת על אחת, וזה היה כל כך מרגש קיבלנו מאות תגובות ותודות".

לדבריו גם בפרוייקט "שם נר", בו מדליקים נרות נשמה לזכרו של אחד הנספים, הופך הזיכרון למוחשי ביותר, "זו שנה שלישית שלקחנו על עצמנו את הפרויקט שתלמידי החמ"ד בכל רחבי הארץ מקבלים נר נשמה, עם שם של אדם אשר נרצח במהלך השואה בנוסף לתקציר על חייו של אותו אדם אותו הם למדו וסיפרו על כך בביתם".

"כל תלמיד קיבל כאמור נר זיכרון אשר עליו מצוין שמו של אותו אדם בשואה שנרצח על ידי הנאצים ואותו הדליקו התלמידים ביום הזיכרון לשואה. זה הופך את המספרים מאושוויץ למשהו מוחשי יותר, הם לומדים מה עומד  מאחורי אותו מספר, מה היו תכניותיו ותפילותיו ברגעים האחרונים. בכל הבתים בחמ"ד יושבים סביב השולחן ומספרים להורים ולאחים על אותו נספה. משיגים כאן הרבה יותר ממה שעושה נסיעה לפולין", מסביר ליפשיץ.

ראש מנהל החמ"ד מוסיף, "חובתנו המוסרית והיהודית היא לזכור ולהנציח את הנשמות הטהורות אשר נרצחו על ידי הנאצים והחמ"ד לקח על עצמו להנציח יהודים רבים ככל שניתן אשר נספו במהלך השואה. בעוד דור כבר לא יהיו ניצולים שיספרו את סיפורם ואת אשר התרחש באירופה ולכן הפרויקט הזה הוא פרויקט חינוכי חשוב וראשון במעלה".