חיל האוויר
חיל האוויר צילום: דובר צה"ל

מטוסי חיל האוויר תקפו אחר הצהריים (רביעי) מטרות טרור ברצועת עזה בעקבות ירי הפצמ"רים לעבר כוחות צה''ל שפועלים בקרבת גדר המערכת.

במהלך השעות האחרונות שיגרו מחבלים מספר פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל שפעל באזור הגבול. אין נפגעים. צה"ל הגיב גם באש טנקים לעבר עמדות חשודות ברצועה.

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי צה"ל חשף מנהרה נוספת בדרום רצועת עזה בעומק של קרוב לשלושים מטרים, שחודרת לתוך שטח ישראל.

"בימים האחרונים פעלנו בצורה יסודית בכמה מוקדים. חלקם היה בתוך הפרימטר (100 מטרים ממערב לגדר) וחלקם באזורים אחרים. אנחנו מבינים שזו הצלחה הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה מקצועית", אמר גורם צבאי בכיר והוסיף, "הירי שבוצע היה מכמה מקומות ומכמה גופים ובהם חמאס".

פעולות הצבא להשמדת מנהרות הטרור מתאפשרות בין היתר בעקבות מעצר מחבל המשתייך לזרוע הצבאית של חמאס בעזה, שבחקירתו עלה מידע רב על עיסוקה של חמאס בחפירת מנהרות.

המחבל, מחמוד עטאונה, בן 29 מג'בליה, נעצר בתחילת החודש הקודם לאחר שחצה את גדר הגבול לישראל כשברשותו שני סכינים. מחקירתו בשב"כ עלה כי התכוון לרצוח חיילים או אזרחים בהם יתקל בשטח ישראל.

באשר לפעילותו בחמאס, עלה כי נמנה על גדודי "עז א דין קסאם" - הזרוע הצבאית של חמאס, והיה מעורב בפעילות ענפה מטעם אירגון הטרור, כולל הנחת מטענים נגד כוחות צה"ל. את מרבית פעילותו במסגרת ארגון החמאס בשנים האחרונות עשה עטאונה בתחום המנהרות.

עטאונה סיפק לחוקריו מידע רב על תוואי-מנהרות בצפון רצועת-עזה, על שיטות הפעולה של חמאס בחפירת מנהרות, על השימוש שחמאס עושה בבתים פרטיים ובמוסדות - מהם היא חופרת את המנהרות וכן על האמצעים והחומרים בהם משתמשת חמאס.

בחקירתו הצביע המחבל על מוקדי חפירה רבים וכן על פירי מנהרות האמורים לשמש את פעילי הנח'בה (יחידת העילית של חמאס) להתקפות ובעת לחימה עם ישראל.

עטאונה סיפר כי חמאס הקימה ברצועת עזה רשת מסועפת של מנהרות להעברת לוחמים ואמצעי לחימה. רשת המנהרות כוללת חדרי מנוחה ומאובזרת במקלחות ובפינות אכילה, על מנת לשפר את תנאי שהייתם של לוחמי החמאס.