גדעון סער: מבצע "צוק איתן'' היה כושל

השר לשעבר מתח ביקורת על תגובת יעלון ונתניהו לדו"ח המבקר: "הדרך לתקן ליקויים אינה להסתער על הביקורת".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בניסן תשע"ו

גדעון סער
גדעון סער
יוני קמפינסקי

השר לשעבר גדעון סער התייחס היום (שישי) לטיוטת דו''ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן כפי שנחשפה אתמול בכמה כלי תקשורת.

הדו''ח מותח ביקורת חריפה על נתניהו, יעלון ובני גנץ, שלפי המבקר ניהלו לבדם את רוב הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרת פרטים משאר השרים. כמו כן נמתחה ביקורת על היעדר היערכות ותוכניות מבצעיות מספקות להתמודדות עם איום המנהרות ההתקפיות לשטח ישראל במקרה של עימות.

גדעון סער צייץ בטוויטר, "'מערכת חמישים הימים' בקיץ 2014 היתה כושלת מבחינת ישראל''. הוא הזכיר כי ''אמרתי את הדברים בזמן אמת כחבר הממשלה".

השר לשעבר מתח ביקורת על ההתנערות של יעלון ונתניהו מהדו"ח החריף. הם טענו באמצעות מקורבים כי מדובר ב''דו''ח לא רציני של מבקר לא רציני'' וסער הגיב כי ''הדרך לתקן ליקויים אינה להסתער על הביקורת''.

בטיוטת הדו''ח מתואר בין היתר מקרה לפיו ביום הראשון של מבצע "צוק איתן", אחרי שאותרה מנהרה התקפית של חמאס בכרם שלום, הרמטכ"ל גנץ הרגיע והבטיח בקבינט שאין לחמאס כוונה ומוכנות לעוד פעולות ממנהרות. זמן קצר לאחר הדברים הללו, אירעו 4 תקיפות מתוך 4 מנהרות שונות של חמאס.

עוד נטען כי נתניהו ויעלון הסתירו מהקבינט המדיני-ביטחוני את העובדה שבשירות הביטחון הכללי התריעו מאפשרות לעימות מול חמאס ביולי 2014. את ההערכה הזו של שב"כ גילו השרים רק במהלך הלחימה - כך על פי המסמך.

כמו כן, ראש הממשלה ושר הביטחון לא דנו באיום המנהרות עם חברי הקבינט עד המלחמה עצמה, למעט דיון אחד שהתקיים במארס 2014. קביעה זו מתיישרת עם טענותיו של נפתלי בנט שטען עוד במהלך הלחימה כי לא היה כל דיון אמיתי בקבינט על איום המנהרות מרצועת עזה.