מי מאחורי תערוכת הכחשת השואה?

שר החוץ האיראני קובע כי אין קשר בין הממשל לתערוכת קריקטורות הכחשת השואה. עיתונאים ומזכיר התערוכה קובעים: הוא משקר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ו

מי מאחורי תערוכת הכחשת השואה?-ערוץ 7
שר החוץ האיראני מוחמד זריף לאחר הסרת הסנקציות
צילום: רויטרס

בנאומו בטקס יום זיכרון לשואה ב'יד ושם' הזכיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תערוכת הקריקטורות מכחישות השואה באיראן כדגם החי להכחשת השואה הנמשכת גם בימים אלה אצל אותם המבקשים להשמיד את ישראל.

באיראן מנסים להתכחש לאחריות הממסדית לאירוע.

בראיון שהעניק ל'ניו יורקר' התנער שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, מכל קשר לתערוכה הצפויה להיפתח בעוד כשבוע בטהרן, תערוכה שתהיה השלישית במספר מסוג זה.

בריאיון המדובר אמר זריף כי האירוע מאורגן ע"י ארגון בלתי ממשלתי שאינו בשליטת הממשלה ואינו זקוק לאישורה על מנת לקיים את התערוכה. זריף אף הוסיף כי "ממשלת איראן חייבת להנפיק אשרות לבאים".

מנגד, מדווח ארגון ממר"י על התבטאויות איראניות אחרות המטילות בספק גדול את מהימנות דבריו של זריף. בין השאר מצטטים שם את מסעוד שוג'עי טבאטבאי, מזכיר התערוכה השלישית ושתי התערוכות הקודמות שהציגו קריקטורות המכחישות את השואה, שטען כי דברי זריף נאמרו על דעתו האישית בלבד.

בריאיון לאתר האיראני 'נסים און ליין' הסביר טבאטבאי כי הארגון שהוא עומד בראשו "משתף פעולה עם מיניסטריון התרבות האיראני" וכי כולם במשטר "יודעים כי התערוכה הזו זוכה למקום של כבוד. לכן הצהרות שר החוץ אינם עולות בקנה אחד עם פעילות מיניסטריון התרבות".

בהמשך דבריו הסביר טבאטבאי כי עניינה של התערוכה אינו להוכיח או להכחיש את השואה, אלא לדון בשאלה מדוע העם הפלסטיני צריך לשלם את מחיר השואה.

עוד מציינים בממר"י כי העיתונאית האיראנית הגולה עאידה קאג'אר, פרסמה באתר העיתונאים האיראניים הגולים iranwire.com מאמר שכותרתו "קריקטורות השואה ושקרי זריף", ובו טוענת אף היא כי שר החוץ זריף שיקר או התעלם מקשרי המשטר וקשרי ממשלות איראן לתערוכת הקריקטורות.