מסתננים אריתראים חגגו עצמאות בת"א

אלפי מסתננים אריתראים השתתפו בחגיגת 25 לעצמאות ארצם שהתקיימה בניצוח שגרירות אריתריאה בליל שבת במרכז הירידים בתל אביב.

שמעון כהן , ל' בניסן תשע"ו

חוגגים עצמאות בתל אביב
חוגגים עצמאות בתל אביב
צילום: Eritrea Israel facebook page

שגרירות אריתראה בישראל אירגנה כבכל שנה גם השנה אירוע המוני לציון יום העצמאות ה-25 של המדינה לאלפי אזרחיה שהסתננו לישראל.

במרכז למדיניות הגירה ישראלית המדווח על האירוע מציינים כי במרוצת כל ימות השנה מקיימת השגרירות קשר נמרץ עם אזרחיה. קשר זה כולל ימי עיון, סיורים ומפגשים עם השגריר ונציגי המשטר המגיעים לישראל. כמו כן מארגנת השגרירות ביקורים תכופים של אנשי כמורה מהכנסייה האריתראית האורתודוכסית שבאים לבקר את חברי הקהילה החיים בישראל.

עוד מציינים במרכז שהשגרירות אף גובה באופן קבוע מס של שני אחוז מההכנסות של אזרחיה החיים בישראל בתמורה לשירותים קונסולריים, ושמירה על זכויות אזרחיות של המסתננים בישראל, כמו במדינות אחרות בעולם.

השנה ארגנה השגרירות מסיבה חגיגית וגדולה במיוחד לציון 25 שנה לניצחון במלחמת העצמאות עם אתיופיה והקמת ממשלה אריתראית זמנית. באירוע השתתפו אלפי מסתננים אריתראים התומכים במשטר. גם השנה הגיעו במיוחד נגנים אריתראים מאריתריאה על מנת לקיים את ההופעה המרכזית של הארוע, ובתוכם הזמר האריתראי המפורסם סעיד ברהאנו.

יצוין כי במקביל לאירוע הגיעו גם כמה מאות מתנגדי משטר והתפרעו באלימות מחוץ למרכז הירידים. "מספר המשתתפים באירוע, כבכל שנה, עלה בהרבה על קומץ המתנגדים, דבר המראה על תמיכה רחבה בקרב המסתננים האריתראים בישראל בממשלתם, בניגוד לטענה שמדובר בפליטים או מבקשי מקלט", מציינים במרכז.

יונתן יעקובוביץ, ראש תחום הסברה של המרכז אמר, "יש לשים סוף אחת ולתמיד לבלוף הפליטות של המסתננים מאריתראה. מרביתם המוחלט הם מהגרי עבודה השומרים על קשר רציף עם משפחתם וארצם ואף משתתפים באופן פעיל באירועים של שגרירות ארצם באלפיהם, כפי שהתמונות מהאירוע מוכיחות. על מדינת ישראל להצטרף לאיחוד האירופי לדיונים המתקיימים בחודשים האחרונים מול ממשלת אריתראה להשבת אזרחי המדינה לארצם בבטחה ואף להובילם, שכן בישראל מתגוררת הקהילה האריתראית הגדולה בעולם המערבי. ניתן למצוא את הנוסחה לעשות זאת ויש לפעול בכיוון בהקדם, לטובת תושבי דרום תל אביב ומדינת ישראל".