ראשי האוניברסיטאות מתריעים

במפגש שנערך עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין התריעו ראשי האוניברסיטאות: "משהו לא טוב קורה בחברה הישראלית".

חזקי ברוך , ל' בניסן תשע"ו

ראשי אוניברסיטאות מתריעים מפני השינויים בחברה הישראלית, והידרדרות בסובלנות, במפגש שנערך היום (ראשון) עם יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין לרגל יום חינוך ודמוקרטיה בכנסת.

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, הפרופסור רבקה כרמי, אמרה כי גם אם נחנך ילדים מהגן לדמוקרטיה, טקס החניכה האולטימטיבי שלהם יהיה בצבא, ויש פער בין אהבת המולדת לבין ערכים אוניברסליים, שהולך וגדל. לדבריה, הפער ניזון בין השאר מהאווירה במדינה, שנוצרת בבית הנבחרים, ובגלל השיח ברשתות החברתיות.

נשיא אוניברסיטת חיפה, עמוס שפירא, אמר כי על האקדמיה להטמיע שהגזענות היא נגיף שיש להיאבק בו. 

נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, אמר בפגישה, כי "משהו לא טוב קורה בחברה הישראלית"

לדבריו "יש שחיקה בשיח הציבורי, הסובלנות הידרדרה בצורה קיצונית יש שיח פוגעני ומעליב ומשפיל. אנחנו באוניברסיטאות רואים את תפקידנו לא רק כמחקר אלא גם כמחנכים. אנחנו המיקרו קוסמוס של החברה הישראלית". 

"אחד המקצועות שאתה נמצא בו בעל כורחך זה החינוך", אמר נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' דניאל הרשקוביץ, "השאלה האם האוניברסיטה או הכנסת רואה את עצמה כגורם מחנך היא לא רלוונטי. בעל כורחנו אנחנו מחנכים כי מסתכלים עלינו. אף אחד לא מכיל את כל האמת אצלו וכל אחד מוסיף את חלקו. אני מקווה שהמטרה של היום שנבין שאנחנו עם דעות שונות אבל לב אחד". 

בהצהרה משותפת של נשיאי ועד ראשי האוניברסיטאות נמסר "התייצבנו היום בכנסת ישראל כל נשיאי האוניברסיטאות, כדי להתריע מפני תהליך הכרסום האיטי והמתמשך באושיות הדמוקרטיה הישראלית, שמתבטא בשיח פוגעני, באלימות מילולית ובחוסר סובלנות כלפי האחר והשונה". 

"אנו מאמינים כי חינוך התלמידים לערכים דמוקרטיים הוא הכרחי לבלימת הכרסום הזה וליצירת מסד לחיים משותפים של כל פלגי החברה הישראלית המשוסעת תוך שמירה על כבוד האדם באשר הוא. אנו רואים בכנסת את אחת הזירות המרכזיות והחשובות, אליהן נושאים עיניהם כל חלקי החברה הישראלית, ומשום כך אנו משוכנעים שזהו המקום שצריך ליזום ולהוביל שיח אחר, סובלני ומכבד. יחד עם יו"ר הכנסת וביוזמתו, ננהל היום שיח יוצא דופן בחשיבותו, על הקשר ההדוק בין חינוך והשכלה לבין היכולת להכיל את ההבדלים הקיימים בחברה הישראלית".טוען....