המנהיגים מאבדים את התמיכה הציבורית

מדד השלום החודשי מעלה כי הגורמים הבטחוניים זוכים לאהדה בציבור, בעוד ראש הממשלה ושר האוצר אהודים הרבה פחות.

ערוץ 7 , א' באייר תשע"ו

הסכימו. נתניהו וכחלון
הסכימו. נתניהו וכחלון
צילום: מרס ישראל סלם. פלאש 90

מדד השלום החודשי של אוניברסיטת תל-אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה המפורסם היום (שני), מצא כי אזרחי ישראל מביעים שביעות רצון מניהול ענייני הביטחון, יותר מאשר ניהול ענייני הכלכלה והמדינה.

עוד עולה מהסקר כי בעוד שהרמטכ"ל מקבל את הציון הטוב ביותר על תפקודו, יו"ר האופוזיציה הרצוג נמצא בתחתית הדירוג וכי לרוב הישראלים חשוב יותר שבמדינת ישראל יהיה רוב יהודי מאשר שהיא תהיה הריבון היחיד בכל שטחי ארץ ישראל.

מבדיקת רמת האמון בבעלי התפקידים הבכירים, עולה כי הרמטכ"ל (71%), שר הביטחון (57.5%) והמפכ"ל (56%) זכו לציונים חיוביים ("טוב" או "טוב מאוד") על תפקודם, בקרב הציבור היהודי.

זאת בעוד ששר האוצר (48%), ראש הממשלה (40%) ויו"ר האופוזיציה (15% בלבד) לא הגיעו לרוב של נסקרים שהעריכו את תפקודם באופן חיובי. בהקשר זה, יש לציין כי אפילו בקרב מצביעי "המחנה הציוני" רק 29% העניקו ליו"ר האופוזיציה ציון חיובי על תפקודו.

במלאות שנה לממשלה, בכל הנוגע לניהול ענייני הביטחון הציבור חצוי בין אלו המעריכים את הישגי הממשלה כ"טובים" או "טובים מאוד" לבין אלו המעריכים אותם כ"לא כל כך טובים" או "בכלל לא טובים" (47.5% בכל אחת משתי הקטגוריות).

מצביעי המפלגות החרדיות מביעים את שביעות הרצון הגבוהה ביותר מהישגי הממשלה בתחום זה (68%) בעוד שמצביעי המחנה הציוני ומרצ, מביעים את האמון הנמוך ביותר (37% ו-32% בהתאמה).

רוב הציבור (58% מהציבור הכללי ו-61% מהציבור היהודי) מעריך את ניהול ענייני הכלכלה בישראל באופן חיובי, כשבאופן מפתיע רק רבע ממצביעי "כולנו" העניקו הערכה חיובית למדד זה בעוד שמצביעי ש"ס והבית היהודי נתנו את ההערכה החיובית ביותר (64% ו-62% מרוצים בהתאמה).

על רקע הדיונים המתנהלים בזירה הבינלאומית על עתידה של סוריה, רוב הנסקרים בציבור היהודי (51%) סברו כי הכרזתו של נתניהו על עתיד הגולן בחודש שעבר היתה צעד נכון, זאת לעומת 42% שסברו ההפך. בקרב הנסקרים הערבים 60% סבורים שהכרזה זו לא היתה במקומה.

החודש חלה עליה קלה בתחושת הביטחון, כש-64% מהנסקרים היהודים ציינו כי הם חוששים לחייהם או חיי קרוביהם לעומת 69% בחודש שעבר.

בקרב הציבור הערבי ממשיך החשש מהיפגעות בגל הטרור להישאר גבוה מבקרב הציבורי היהודי (73%). עוד עולה, כי 50% מהנסקרים היהודים סבורים שגל הטרור נמצא בירידה לעומת 46% שלא הסכימו עם אמירה זו.

בנוס, רוב גדול בציבור היהודי (71.5%) סבור כי לא נכון להגדיר את השליטה הישראלית ביהודה ושומרון כ"כיבוש" (אחוז דומה בקרב הציבור הערבי סבורים הפוך).

עם זאת, ל-52% מהנסקרים היהודים חשוב יותר שבמדינת ישראל יהיה רוב יהודי מאשר שישראל תהיה הריבון היחיד בכל שטח ארץ ישראל ההיסטורית (22% טענו הפוך).

בהקשר אחר, 48% מהנסקרים היהודים סבורים כי הכרה של הפלסטינים במדינת ישראל כמדינת העם היהודי חשובה יותר מהשגת הסכם שלום (27.5% העדיפו הסכם שלום ו-16% בלבד ענו כי שני היעדים חשובים באותה מידה).

 62% מהנסקרים היהודים סבורים, כי אם דונאלד טראמפ יבחר לנשיאות ארצות הברית הוא יהיה מחויב לשמור על ביטחונה של ישראל, בעוד ש-48% סבורים, כי אם הילארי קלינטון תיבחר היא תבלום כל מאמץ לתקוף או לבודד את ישראל.

עם זאת, 40% מהיהודים סבורים כי קלינטון עדיפה לישראל לעומת 31% שסבורים שטראמפ עדיף מבחינת מדינת ישראל.