השביל המחבר בין השואה לתקומה

טקס "השביל המחבר" נערך היום בהר הרצל לזכר חללי השואה שנפלו במערכות ישראל. השר יעלון: ''המוות היה חלק משגרת חייהם".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' באייר תשע"ו

בשביל המחבר
בשביל המחבר
צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

בשבוע בו מציינת ישראל את יום הזיכרון לחללי צה''ל ונפגעי פעולות האיבה, נערך בכל שנה טקס "השביל המחבר" בהשתתפות בני נוער רבים, לזכר חללי נצר אחרון, ניצולי שואה שנותרו אחרונים במשפחתם ונפלו במערכות ישראל.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון השתתף היום (שני) בטקס המרגש וצעד בשביל המחבר בין יד ושם להר הרצל.

"תלמידים ותלמידות, חללי 'נצר אחרון' הותירו לנו מורשת שלאורה עלינו לצעוד. מורשת של גבורה אנושית ואישית. מורשת המחייבת את כולנו לשמור על ערכים ומוסר", אמר יעלון לתלמידים הרבים שצעדו עמו.

השר אמר לבני הנוער כי מוטלת עליהם המשימה, כבני הדור הבא, להיאבק בחורמה באלימות, בגזענות ובשנאת הזר והאחר. "זכרו כי בני האדם נולדו שווים, וחובתכם לקבל כל אדם באשר הוא אדם ללא הבדל דת, גזע, מין או נטייה מינית. גלו סבלנות וסובלנות. כולנו שווים''.

לדבריו, חללי נצר אחרון עלו לישראל כשהם רדופים ונרדפים, לבדם וללא הורים, ללא אחים, ללא קרובים. ''המוות היה חלק משגרת חייהם בימי השואה, נגע בהם והם הצליחו לחמוק ממנו בשארית כוחותיהם.

"קשה לרדת לעומקו של הזיכרון ולנבכי נפשם של הניצולים. צעירים שנפרדו מאבא ואימא באחת, לעיתים במבט מפוחד וחטוף, עדיין חשים את חום גופם כשחיבקו אותם בפעם האחרונה. ובתום מסע קשה של הימלטות, מצאו עצמם בישראל.

"צעירים שניצלו, ונסיבות החיים הפכו אותם לבוגרים מכפי גילם, הגיעו לישראל מהמחנות והגטאות, ולעיתים נשלחו מיד לשדה הקרב במאבק על תקומתה של המדינה".

 יעלון הוסיף, "כשהם אינם מַכִּירים את השפה העברית ותורות לחימה שגובשו באותן שנים, נפגשים לראשונה עם מנהגים חדשים וּסביבה חדשה; בודדים, ללא מכרים, משפחה וַחֲברים, סופגים לעיתים זלזול, התעלמות והתנשאות מצד בני הארץ, ובכל זאת מחרפים את נפשם - בגבורה".