ארגון הבריאות העולמי נגד תחליפי חלב

ארגון הבריאות העולמי קרא להימנע מלפרסם פורמולות ואבקות מזון לתינוקות וביקש לחדד ולהדגיש את הסכנות הגלומות בהימנעות מהנקה.

חיים לב - ערוץ 7 , א' באייר תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

ארגון הבריאות העולמי יצא היום (ב') במתקפה חריפה נגד שוק תחליפי החלב כשבהודעה מיוחדת קרא להימנע מלפרסם פורמולות ואבקות מזון לתינוקות, ואף ביקש לחדד ולהדגיש את הסכנות הגלומות בהימנעות מהנקה.

במסגרת דו"ח מיוחד שפרסם, נחשף מצב החקיקה שנועדה לקדם הנקה בעולם. על פי הדו"ח, מתוך 194 המדינות שנבדקו, 135 מהן נקטו צעדים משפטיים כחלק מהקוד הבינלאומי לשיווק תחליפי חלב אם והחלטות שאומצו באסיפה של ארגון הבריאות העולמי. בדו"ח התברר כי ישראל עיגנה רק מעט מתקנות הקוד הבינלאומי.

"זה מעודד לראות עוד מדינות מעבירות חוקים שנועדו לקדם הנקה, אך ישנם עוד מקומות רבים בהם אימהות מוצפות במידע לא מדויק ומוטה באמצעות פרסומות וטענות לא מבוססות ליתרונות בריאותיים. התוצאה היא שיותר מדי ילדים מפספסים את היתרונות הרבים בהנקה", הבהיר ד"ר פרנצ'סקו ברנקה, מנהל מחלקת תזונה עבור בריאות והתפתחות בארגון הבריאות העולמית.

הצעדים שנקטו המדינות החברות בארגון הבריאות העולמי, הינם המשך ישיר להמלצות הארגון להנקת תינוקות בחלב אם עד גיל שישה חודשים. הארגון אף הבהיר כי להזין תינוקות בחלב אם בשילוב מוצקים עד גיל שנתיים.

בהודעת הארגון נאמר כי "תעשיית תחליפי החלב חזקה וצומחת, וכך גם המאמץ להגביר את ההנקה בחלב אם. זה מאבק ששווה קטן אך הוא שווה את המאמץ".

עוד הוסיפו בארגון כי "לאמהות מגיעה הזכות לקבל את המידע הנכון כדי להגן על ילדיהן... אסור להסתיר את האמת - שאין תחליף לחלב אם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מדובר בטיוטה שנמצאת בדיון. משרד הבריאות ממליץ בכל מקרה על הנקה בלעדית עד גיל חצי שנה. המשרד ישתתף בדיון שייערך באסיפה השנתית של ארגון הבריאות העולמי".