מפחדים שהבן יישכח

תלמידות אולפנת צפירה הציגו לפני משפחות שכולות פרויקט על שירים שנכתבו על נופלים. אם שכולה לתלמידות, "הפרויקט הזה מחייה אותם".

רפאל לוי , ב' באייר תשע"ו

מפחדים שהבן יישכח    -ערוץ 7
תלמידות האולפנה עם משפחות הנופלים
צילום: יח"צ

בשנה האחרונה למדו בנות שכבה י' באולפנת בני עקיבא צפירה על שירי נופלים ושירים שנכתבו לזכרם, יצרו קשרים המשפחות, ייצרו מייצגים חזותיים והתחברו.

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הציגו הבנות בפני המשפחות השכולות וחברי הלוחמים את הפרויקט.

מירי זנודה אחראית מגמת ספרות באולפנת בני עקיבא צפירה החליטה לקחת את המושג "למידה משמעותית" צעד אחד קדימה ולבנות תכנית מיוחדת למגמת הספרות שתיצור חיבור בין העולם הספרותי לבנות.

היא ביקשה מהבנות לחפש שירים שכתבו נופלים או שנכתבו על נופלים ולבחור שיר אחד, לחקור את דמותו של הנופל עליו נכתב השיר וללמוד על האירוע בו נהרג וליצור מייצג חזותי אודותיו.

"ביקשתי ללמד על שואה זיכרון ותקומה דרך סיפור הנופלים, הבנות לקחו את הפרויקט עמוק פנימה, מהר מאוד גיליתי בנות שיצרו קשר עם משפחות שכולות, עם חברים ואחרים", סיפרה המורה בהתרגשות.

כאשר העבודות החלו להצטבר שלחה מירי את חלקן למשפחות השכולות שהתרגשו מהמחווה והקשר הלך והתהדק.

ערב יום הזיכרון הוחלט באולפנה להזמין משפחות שכולות שעימם עמדו הבנות בקשר ולאפשר לתלמידות להציג את הפרויקט. בזו אחר זו עלו תלמידות וסיפרו על הדר כהן, לוחמת מג"ב שנהרגה בשער שכם כשהוריה בקהל, על עמנואל בן ישי שלכבודו באו חבריו מהפלוגה שלחמו לצידו במלחמת יום הכיפוריםועל נופלים אחרים.

אמו של בניה רובל ביקשה להודות לבנות ואמרה, "הדבר האחרון שהורים רוצים זה שהבן שלהם יישכח חלילה מהלבבות, הפרויקט הזה מחייה אותם ושומר אותנו".

מנכ"ל ישיבות ואולפנות בני עקיבא אלחנן גלט שנכח באירוע המרגש הדגיש בפני הבנות את החשיבות ללמוד על דמויות מופת, "כולנו לצערנו מכירים נופלים, החשוב הוא להכיר את דמותם את עולם הערכים שלהם לזכור ולהזכיר וכך אתן עושות".