הדמוגרף הבכיר: אנחנו עם אופטימי

הדמוגרף פרופ' דה לה פרגולה מעודד מנתוני הגידול באוכלוסייה היהודית, "בניגוד למדינות המערב, כאן לאנשים יש אמון בעתיד".

בני טוקר , ד' באייר תשע"ו

הדמוגרף הבכיר: אנחנו עם אופטימי-ערוץ 7
אנחנו עם אופטימי
צילום: SerrNovik | iStock

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בערב יום העצמאות מעלים כי אוכלוסיית ישראל מונה כ-8.522 מיליון נפש, כשהאוכלוסייה היהודית מונה כ-6.377 מיליון תושבים והאוכלוסייה הערבית כ-1.771 מיליון תושבים.

פרופ' סרג'יו דה לה פגולה, דמוגרף מהאוניברסיטה העברית, אומר לערוץ 7 כי הנתונים מעודדים מאוד, "הממוצע של הילדים למשפחה הוא כמעט כפול שניים מהממוצע במדינות המערב. אני מייחס את זה לצד החומרי, המצב הכלכלי בארץ עם כל הבעיות הולך ומשתפר. 

לכל משפחה יש יותר משאבים להשיג את היעד הרצוי, והאופטימיות תורמת לכך מאוד. לפי המדד הבינלאומי, ישראל היא בין המדינות היותר אופטימיות, לתושבים יש שביעות רצון מהמצב, ולמרות שיש לא מעט בעיות. התושבים כאן מתייחסים להווה ולעתיד בגישה חיובית, אם ילדים זו ברכה, זה אומר שילדים זה אופטימיות, יש לאנשים כאן יותר אמון בהווה ובעתיד".

 לדבריו אין ספק שהאוכלוסייה הדתית לאומיות והחרדית, תורמת מאוד למגמות, "בחברות האלה שיעור הפריון מעל הממוצע וזה משפיע מאוד. רק בשנה האחרונה התווספו לאוכלוסייה היהודית למעלה ממאה אלף נפש. באוכלוסיה הערבית אגב יש ירידה מסוימת במספר הילדים".

פרופ' דה לה פרגולה מפריך את הטענות על סכנה לרוב היהודי, "מגמת הגידול באוכלוסייה היהודית במדינת ישראל נמשכת לעומת מדינות המערב גידול האוכלוסייה כאן הוא מהיר. במדינת ישראל כפי שהיא מוכרת ברמה הבינלאומית כולל מזרח ירושלים,רמת הגולן והיהודים שחיים ביו"ש, היהודים מהווים היום 79 אחוז מכלל האוכלוסייה, לעומתם קצת פחות מ-21 אחוז הם בצד של ערביי ישראל כולל מזרח ירושלים והדרוזים ברמת הגולן".

הוא מתייחס בביטול לטענות כי הציבור החרדי יהפוך לרוב במדינת ישראל, "אין כל בסיס לטענה זו, עד 2060 אין שום דבר כזה. הציבור החרדי במידה והוא ימשיך את המגמות של כניסה לשוק העבודה ואפילו התגייסות לצבא, כל המושג חרדי כבר ממילא לא יהיה יותר רלוונטי".