הזוכה: משפחת חיימוביץ' מרמת השרון

באירוע רב משתתפים נערך גמר חידון הציונות והמורשת השלישי של ישראל בהנחיית אלי יצפאן בבנייני האומה בירושלים.

משפחת חיימוביץ' מרמת השרון היא המשפחה המאושרת שהעפילה לשלב הגמר וזכתה בתואר "המשפחה הציונית של ישראל", לאחר שענתה נכונה על שאלת הזהב שנשאלה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. 

נכחו בחידון - יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל והשר לענייני ירושלים ומורשת, ח"כ זאב אלקין.

חידון הציונות התמקד השנה בנושא המשפחות הציוניות כאשר למעלה מ- 60 ערים בישראל נרתמו לחגיגה הציונית, שכללה את השתתפותן של אלפי משפחות מרחבי הארץ בתחרויות המוקדמות לחידון.

10 משפחות העפילו לגמר חידון הציונות: משפחת אפשטיין-דופלט מתל מונד, משפחת גוטליב מיבנה, משפחת ירון-מצרי מתל-מונד, משפחת לינדה-שושי מחיפה, משפחת נעים מאופקים, משפחת סאלח מכפר ירקא, משפחת בן-דב מהושעיה, משפחת פיין מנהריה משפחת שטרנברג מראשון לציון ומשפחת חיימוביץ' מרמת השרון.

מאות בני משפחה נרגשים, מלאו את בנייני האומה, רבים מהם שרו ועודדו לאורך כל התחרות את המשפחות המתחרות. חלקם החזיקו דגלי ישראל ושלטים מקוריים וחלקם אף לבשו חולצות אחידות עם תמונה משפחתית, הכול במטרה לעודד, לחזק ולשמור על המורל המשפחתי.

גמר חידון הציונות הינו אירוע השיא המסכם חצי שנה של תחרויות מקומיות בכל רחבי הארץ לאיתור 10 משפחות שיתמודדו על התואר "המשפחה הציונית של ישראל". מטרת החידון לחבר באמצעות חוויה חינוכית ומשפחתית את הסיפור הציוני בין הדורות השונים.

המשפחה הזוכה – משפחת חיימוביץ' מרמת השרון. מנהיגת המשפחה היא מרים חיימוביץ', בת 70, אימא ל-4 וסבתא ל-8 נכדים. מרים עלתה מרומניה בגיל 15 וכדי ללמוד את השפה העברית היא קראה את התנ"ך. מרים שמשה כמורה למתמטיקה במשך 40 שנה, במהלכן עבדה בעיקר עם אוכלוסיות קשות.

טל (40), הוא בנה של מרים, שירת בשריון ולאחר הצבא למד ארכיאולוגיה והיסטוריה. כיום, מלבד תפקידו כארכיאולוג, הוא גם יועץ מס ומורה לשחמט. בתו של טל היא רעות, בת 11, היא תלמידה ומצטיינת וחובבת ספורט: על אף גילה הצעיר היא כבר מתמודדת בתריאטלונים ברחבי הארץ.

מיטל, בת 32, היא בת הזקונים של מרים. מיטל שירתה כמ"כית טירונים בצבא, ובוגרת תואר במדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית. כעת, היא משמשת כמאמנת שחיה מקצועית.

ראש המשפחה, מרים חיימוביץ', אמרה "תמיד חשבתי ואמרתי שאנחנו משפחה ציונית, וההיסטוריה המשפחתית שידרה את זה. ילדינו כולם שירתו בצבא בתפקידים בכירים ותמיד חינכנו ועודדנו לאהבת המדינה והמולדת: יכול להיות קשה לפעמים אבל אין כזה דבר לעזוב את הארץ.

''החינוך לא נותן את אותותיו מהיום למחר אלא נבחן על גבי שנים ועכשיו התואר הוא גם רשמי. במהלך התחרות התרשמתי שהיו משפחות חזקות מאוד וכולן הוכיחו ידע רב בנושא הציונות, אבל אני שמחה שזכינו והמסע בעקבות תחנות חייו של הרצל מעורר בכולנו סקרנות רבה", הוסיפה.

משפחת חיימוביץ' תהנה מטיול משפחתי חוצה יבשות, הכולל את המדינות הונגריה, אוסטריה ושוויץ, בעקבות תחנות חייו של בנימין זאב הרצל ומסעו המדיני באירופה עד הגעתו לירושלים.

המסע כולל ביקור במקום הולדתו של הרצל, בתי כנסת, מוזיאונים, בית הפרלמנט, אנדרטאות השואה, אולם הקונגרסים, מלון שלושת המלכים הכולל את המרפסת המפורסמת שבה הרצל עמד ואתרים נוספים.

השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין אמר, "חידון הציונות והמורשת למשפחות, המתקיים זו השנה השלישית, הוא הוכחה הניצחת שהציונות חיה ובועטת. אלפי משפחות מכל הקשת הישראלית, מהמרכז, מהפריפריה, דתיים, חילונים, ואף דרוזים, השתתפו בחידון שמבקש להשאיר את הציונות רלוונטית גם בימים אלה כשמנסים, מבחוץ ומבית, לכרסם בזכותינו ההיסטורית על מדינת ישראל.

אין ראוי מכך שמשרד ירושלים ומורשת לוקח חלק בפרוייקט המבורך הזה , אני שמח על כך שהצלחנו להביא לקיומו דווקא בירושלים עיר בירתנו ומקווה כי מסורת זו תישמר לאורך השנים״, הוסיף אלקין.

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אברהם דובדבני אמר "אני גאה ביוזמה זו, שהפכה למסורת יום העצמאות בישראל, ואשר משרישה את הציונות ואת אהבת הארץ גם בקרב הדור הצעיר. ההיענות השנה הייתה גדולה מתמיד, ונהניתי לחזות במשפחות הציוניות של ישראל, אשר הגיעו מכל הארץ וממגוון רבדי האוכלוסייה בישראל, והפגינו ידע מרשים במיוחד. ההסתדרות הציונית העולמית פועלת כל העת להקניית ערכי הציונות, גם לדור הצעיר, וחידון הציונות והמורשת מנגיש את הידע החשוב אל הצעירים באופן חווייתי וייחודי. יישר כח למשפחות המשתתפות!"

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל הוסיף, "בעידן אינטראקטיבי כל כך, חשוב לחזק את הדור הצעיר ואת המורשת הציונית, ההסתדרות הציונית העולמית, רואה בתחרות החידון הציוני, תחילתה של מסורת חשובה המהווה הזדמנות לחיזוק הזהות הציונית של כלל הציבור, באמצעות אירוע חווייתי ומרגש, אשר פוסע בנקודות ציון חשובות בהיסטוריה של העם היהודי. הופתענו מרמת ההיענות של כל ראשי הערים והציבור הרחב שהיה צמא ללא ספק לציונות".

מנכ"ל המועצה הציונית, יגאל ברנד אמר "המועצה הציונית בישראל שמה דגש לפעול לאורך כל השנה כולה סביב אירועים מההיסטוריה והמורשת של העם בארץ ובגולה. חידון הציונות מהווה עבורנו חיבור טבעי לחוויה ערכית ומשפחתית מההיסטוריה של העם בישראל, דרך מגוון רחב של קהלים".